Budowa ronda przy janowskim Sanktuarium. Umowa z projektantem podpisana

Spore pieniądze pochłonie budowa ronda przy janowskim Sanktuarium, którą w ubiegłym roku zapowiadał Piotr Breś – Wicemarszałek Województwa Lubelskiego. Sama dokumentacja projektowa to koszt rzędu 430 tys. zł.

Pomysł budowy ronda spotkał się z akceptacją nie tylko kościoła, ale i lokalnych władz samorządowych – gminy i powiatu. Za budową ronda jest i ksiądz proboszcz Tomasz Lis, i Burmistrz Janowa – Krzysztof Kołtyś, i Starosta Janowski – Artur Pizoń też. „Za” – „bukując” pieniądze w wojewódzkim budżecie, opowiedzieli się również członkowie Zarządu Województwa Lubelskiego na czele z Marszałkiem Województwa – Jarosławem Stawiarskim. Inna sprawa, że w kosztach zadania nie partycypuje ani gmina, ani powiat – głównym inwestorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

Rondo, które pojawi się na skrzyżowaniu ulic Lubelskiej i Zamoyskiej z ulicą Ulanowską, „wchłonie” prawdopodobnie część skweru od strony dworca i część placu po byłej mleczarni, będący własnością parafii.

Czas rozpoczęcia i zakończenia budowy ronda zależy od „ZRID-u”, czyli zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, które – z racji tego, że jest to skrzyżowanie, łączące drogę krajową nr 74 z drogą wojewódzką nr 878 – wydaje wojewoda. Czasochłonne są też ustalenia z Krajową Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie. Z czasem, wiąże się również opracowanie dokumentacji projektowej przez firmę „Drogowiec, Jakubecki, Milecki, Sietejko” z Białegostoku, która na zaprojektowanie ronda ma czas do lipca 2026 roku. Oczywiście, dokumentacja projektowa określi, m.in. przedmiot i miejsce inwestycji oraz elementy infrastruktury towarzyszącej, typu światła, odwodnienie, oświetlenie… I chodniki, które – jak sugerował Burmistrz, szczególnie przy murze kościelnym winny być poszerzone do 2-, a nawet 2,5 metra. Kolejna sugestia dotyczyła przyspieszenia prac projektowych, skomunikowania ronda z ulicą Sukienniczą (w stronę dworca) i synchronizacji projektu prac drogowych z koncepcją zagospodarowania placu po byłej mleczarni, o czym mówił Starosta.

Inwestycję poprowadzi – z ramienia inwestora, Zarząd Dróg Wojewódzkich, który rozpisze procedurę finansową i wybierze wykonawcę. Szczegółowy rachunek kosztów na dzień dzisiejszy nie jest znany, ale „przebąkuje się” coś o 10 mln zł. Termin zakończenia zadania – 2026 rok.

Dodajmy, że jest to kolejna wojewódzka inwestycja drogowa na terenie powiatu janowskiego, finansowana przez Lubelski Urząd Marszałkowski (wcześniej, przebudowano odcinek drogi od ronda na Borownicę do stacji Orlen przed Modliborzycami; obecnie, przeprojektowywana jest – pod kątem przebudowy, droga wojewódzka od Modliborzyc do Zaklikowa).

Na tytułowym zdjęciu podczas podpisania umowy 24. marca (od lewej): dolny rząd: Paweł Szumera – Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie, Piotr Jakubecki z firmy „Drogowiec”; górny rząd: Krzysztof Kozieł – Wicedyrektor ZDW w Lublinie, Artur Pizoń – Starosta Janowski, ks. proboszcz Tomasz Lis, Piotr Breś – Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Zenon Zyśko – Wicestarosta, Krzysztof Kołtyś – Burmistrz Janowa, Czesław Krzysztoń – Wiceburmistrz.

Tekst; foto: Alina Boś