Prawie 4 miliony zł na przebudowę drogi powiatowej Modliborzyce Gwizdów

Prawie 5,5 km zmodernizowanej drogi powiatowej, przebudowa zjazdów i skrzyżowań, przepusty drogowe i rowy odwadniające z prawdziwego zdarzenia, nowe oznakowanie pionowe i poziome, a przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa – kolejny zastrzyk gotówki z pieniędzy rządowych otrzymał Powiat Janowski. Stosowną umowę w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano 4 sierpnia.

W tym rozdaniu – najwięcej w województwie lubelskim, bo prawie 4 mln zł, trafi na modernizację drogi powiatowej Modliborzyce – Gwizdów. To oznacza, że we wrześniu – prawdopodobnie, ta część powiatu janowskiego stanie się jednym wielkim placem budowy. Póki co, czekamy na wyłonienie przez Zarząd Dróg Powiatowych wykonawcy zadania spośród 6 oferentów (najwyższą cenowo ofertę – prawie 6,5 mln zł, złożyła firma z okolic Tychowa, najniższą – ponad 4,1 mln zł przedsiębiorstwo z Lublina).

Inwestycja zakończy się w czerwcu następnego roku.

Nie bez znaczenia jest wielkość rządowego wsparcia – aż 80 procent, co oznacza maksymalne dofinansowanie kosztów realizacji zadania. Pozostałą kwotę, tzw. wkład własny zabezpieczy w budżecie Powiat Janowski i Gmina Modliborzyce w relacji 45×55 procent.

– To już kolejna umowa na realizację inwestycji drogowej z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (gdyby nie środki rządowe, nic by z tego nie było). Do tej pory, ze środków rządowych zmodernizowaliśmy ciągi drogowe na trasie Pasieka – Błażek – Batorz, Potoczek – Maliniec, Chrzanów – Otrocz i Kocudza – Władysławów. Z pieniędzy rządowych realizujemy też przebudowę ulicy Bohaterów Porytowego Wzgórza – informuje  Artur Pizoń – Starosta Janowski.

– Na remont i rozbudowę infrastruktury drogowej, Powiat Janowski otrzymał z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – począwszy od 2019 roku, ponad 20,5 mln zł (łącznie z obecnym dofinansowaniem) – podsumowuje Barbara Fuszara – Skarbnik Powiatu.

Wsparcie rządowe w wysokości prawie 650 tys. zł na modernizację dróg w Chrzanowie Pierwszym otrzymała też gmina Chrzanów.

Dodajmy, że na remont dróg w województwie lubelskim (od początku funkcjonowania rządowego funduszu) trafiło prawie miliard złotych (w tym roku – ponad 300 mln). O kolejne dofinansowanie samorządy mogą ubiegać do 27 sierpnia br. (nie więcej niż dwóch zadań w przypadku gmin, nie więcej niż trzech – w przypadku powiatów).

Na spotkaniu z Wicewojewodami Lubelskimi – Robertem Gmitruczukiem i Bolesławem Gzikiem, Powiat Janowski reprezentował Artur Pizoń – Starosta Janowski, Michał Komacki – Wicestarosta i Barbara Fuszara – Skarbnik Powiatu. Promesę drogową odebrał również Marcin Sulowski – Wójt Chrzanowa ze Skarbnikiem Gminy Wiesławą Król.

Alina Boś; foto: nadesłano