Biały fartuch czy mundur? O wyborze zawodu mówią absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza – Karolina Góra i Piotr Golec

Jak dobrze wybrać zawód? To pytanie, które towarzyszy uczniom klas maturalnych od stycznia, kiedy to rozpoczęliśmy cykl spotkań z absolwentami naszej szkoły, którzy – podczas zajęć online, opowiadali młodzieży o swojej ścieżce zawodowej. Ostatnie dwa spotkania dotyczyły kierunków, które są bardzo popularne wśród uczniów LO, a są nimi medycyna, kierunki techniczne i służby mundurowe.

Spotkanie, na które uczniowie klasy biologiczno-chemicznej oczekiwali z niecierpliwością, to lekcja z udziałem Karoliny Góry – absolwentki naszej szkoły, obecnie studentki V roku Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Karolina opowiedziała młodzieży o programie studiów oraz specyfice trudnego i zarazem niezwykle interesującego zawodu lekarza. Porady, jak najlepiej przygotować się do matury z biologii i chemii, informacje o rekrutacji oraz udanym starcie na uczelni były dla maturzystów bezcenne. Koleżeńskie wskazówki, zaangażowanie oraz pełne pasji opowieści o realiach studiowania medycyny wywarły wielkie wrażenie na młodzieży i ośmieliły do zadawania pytań, na które Karolina rzeczowo i profesjonalnie odpowiadała.

Podobne emocje i zainteresowanie tematem towarzyszyły spotkaniu z podporucznikiem mgr inż. Piotrem Golcem – absolwentem naszego liceum i uczelni patronackiej, jaką jest Wojskowa Akademia Techniczna. Piotr obecnie jest dowódcą plutonu remontu sprzętu inżynieryjnego w 2 Pułku Inżynieryjnym w Inowrocławiu. O swojej pracy w służbie mundurowej, o studiach na WAT oraz wielu możliwościach, jakie daje wykształcenie techniczne, Piotr opowiadał z wielkim zaangażowaniem, podkreślając, iż jest to nie tylko jego pasja, ale i obowiązek, który często każe najpierw myśleć o służbie, a w drugiej kolejności o prywatnym życiu.

Poświęcenie, empatia, pasja, gotowość do niesienia pomocy – to cechy, które łączą Karolinę i Piotra, ale przede wszystkim pokazują, iż ich wybór ścieżki zawodowej był zgodny z zainteresowaniami, ogromem włożonej w edukację pracy oraz zaangażowaniem ich w to, co robią i do czego dążą. Dumę z absolwentów oraz ciepłe słowa w ich kierunku płynęły również z ust Dyrektor Wiesławy Dyjach, która zawsze z wielką serdecznością witała absolwentów na zajęciach. Do spotkania dołączyli również p. Beata Góra oraz p. Jacek Golec nauczyciele naszej szkoły, a prywatnie rodzice absolwentów (zdradzę, iż przysłuchiwali się rozmowie z łezką wzruszenia).

Karolino, Piotrze! W imieniu Dyrekcji, własnym oraz moich uczniów życzę wam spełnienia w zawodzie, który wybraliście. Mam nadzieję, że pasja, którą zobaczyłam w waszych oczach, nigdy nie zgaśnie. Pokazaliście, czym jest zaangażowanie i realizacja swoich marzeń, do jak wspaniałych osiągnięć prowadzi wartość nauki i poświęcenie się temu, co się kocha. Serdecznie dziękuję wam za te chwile refleksji, które przypomniały mi na nowo to, z czym zaczynałam swoją drogę zawodową, którą za chwilę rozpoczną również moi wychowankowie.

Pragnę także w imieniu mojej klasy podziękować wszystkim absolwentom naszej szkoły, którzy gościli na zajęciach. Dziękuję Hubertowi Drewniowskiemu, Igorowi Skrzypkowi, Mateuszowi Mrozowi oraz jeszcze raz Karolinie Górze oraz Piotrowi Golcowi. Kochani, życzymy wam „szczęścia ile się da, miłości w bród, mądrych ludzi wokół”.

PS. Za wszystkich maturzystów trzymam kciuki, życząc spełnienia w zawodzie oraz szczęścia i zadowolenia z tego, co przyniesie przyszłość.

Dorota Rachwalska – Kata; foto: archiwum LO