„Bo wszystkie dzieci nasze są…”

W powiatowych placówkach opiekuńczo – wychowawczych „Promyk” i „Słoneczny Dom” Dzień Dziecka rozpoczął się jak wszędzie na całym świecie: 1 czerwca… i będzie trwał cały miesiąc. O tej szeroko zakrojonej akcji opowiedziała „Panoramie Powiatu Janowskiego” dyrektor obu placówek – Pani Anna Pecka. „W ramach Dnia Dziecka zaplanowano mnóstwo atrakcji” – mówi.

Najpierw dzieci brały aktywny udział w obchodach ich święta w szkołach, do których uczęszczają. Potem tego samego dnia Wicestarosta Janowski Michał Komacki częstował dzieci słodyczami. Na zakończenie dnia była pizza i lody dla wszystkich. Następnie  4 czerwca ze swoimi atrakcjami wkroczyło Stowarzyszenie Motocyklowe Wrzesień `39. Zabrali dzieciaki do Szklarni, a tam konkursom i dobrej zabawie nie było końca. Było malowanie twarzy, był poczęstunek z grilla, były gry z nagrodami, rozgrywki sportowe  i oczywiście – przejażdżki na motorach. A to nie koniec; na 7 czerwca zaplanowano wyjazd na wycieczkę do Chełma. Mniej więcej w tym samym okresie do placówek mają trafić paczki od sponsorów z Belgii, zawierające m.in. odzież i rekwizyty sportowe.

Dużymi krokami zbliża się też zakończenie roku szkolnego i rozpoczęcie wakacji, co nasze placówki rokrocznie bardzo celebrują i to będzie połączone z zakończeniem obchodów Dnia Dziecka właśnie. Jednak wcale nie oznacza to końca niespodzianek. W pierwszych wakacyjnych dniach troje dzieci wraz z opiekunem niemal na tydzień uda się w Bieszczady, co będzie stanowiło nagrodę za dobre wyniki w szkole i wysoką frekwencję.

A skoro o sukcesach mowa, to warto w tym miejscu wspomnieć, że dzieci z naszych powiatowych placówek opiekuńczo – wychowawczych biorą udział w olbrzymim ogólnopolskim projekcie. Zakwalifikowało się do niego tylko cztery takie placówki z całej Polski, w tym nasza. „Projekt Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju jest stworzony, aby pomóc młodzieży z pieczy zastępczej zrobić pierwszy krok na rynku pracy. Głównym celem projektu jest wyposażenie młodzieży (17-19 lat), która wkracza na rynek pracy, w kluczowe umiejętności poruszania się po tym rynku, takie jak przygotowanie cv, prezentowanie swojej wiedzy podczas procesu rekrutacji, wybór i planowanie ścieżki kariery, negocjowanie warunków zatrudnienia, a także poruszanie się w nowym środowisku podczas pierwszych dni pracy zawodowej. Dla naszym Wychowanków jest to duża szansa na poznanie nowych perspektyw” – jak mówi dyrektor Pani Anna Pecka. W związku z tym czwórka młodzieży miała praktyki w 5-cio gwiazdkowym hotelu „Regent” w Warszawie. Obecnie tamże zaczynają staż szkoleniowy i cykl warsztatów. Wymaga to od nich wiele pracy  i samozaparcia, wysoko rozwiniętej kultury osobistej, umiejętności zachowania się  w trudnych sytuacjach, znajomości języków obcych. Zupełnie niedawno dyrektor hotelu złożył pochwałę pod ich adresem na ręce dyrekcji i zespołu „Promyka” i „Słonecznego Domu”, co jest niewątpliwym wspólnie wypracowanym sukcesem zarówno dzieci, jak i wychowawców.

A co „Słoneczny Dom” i „Promyk” mają w planach na wakacje? O tym dowiecie się Państwo w następnym materiale.

Tekst: Kamila Strykowska-Momot

Foto: Anna Sosnówka; arch. „Promyk”, „Słoneczny Dom”