Cezary Duma nowym inspektorem janowskiego Sanepidu

Cezary Duma pracę w janowskim Sanepidzie rozpoczął w 2004 roku. W sierpniu 2020 roku został powołany na stanowisko Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Biłgoraju. W styczniu 2024 roku wrócił do rodzinnego Janowa, zostając szefem janowskiego Sanepidu. Na stanowisko Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Janowie został powołany 26 stycznia br. na okres 5 lat (do stycznia 2029 roku) przez Lubelskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Duma jest absolwentem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Ukończył też studia podyplomowe w zakresie analityki laboratoryjnej w ochronie środowiska oraz zarządzania w służbie zdrowia. W 2020 roku, w czasie pandemii Covid-19 pomagał zwalczać skutki choroby wśród górników na Śląsku, za co został odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi. Będąc szefem biłgorajskiego Sanepidu, zadbał o termomodernizację budynku i remont obiektu od wewnątrz (całość pochłonęła prawie półtora miliona zł).

W trakcie rozmowy, Duma sporo uwagi poświęca bezpieczeństwu zdrowia publicznego. Pojawia się też wątek chorób. – Najwięcej zachorowań jest na grypę i – niestety, są przypadki gruźlicy.

Duma zwraca też uwag na ważny element profilaktyki, jakim są szczepienia ochronne. – W ubiegłym roku, ośmioro rodziców uchyliło się od zaszczepienia dzieci. To jest niepokojące zjawisko. Pamiętajmy, że dzięki szczepieniom wyeliminowano wiele chorób zakaźnych – przypomina.

Tekst; foto: Alina Boś