Debata społeczna na temat bezpieczeństwa seniorów

Dnia 31 maja b.r. Komenda Powiatowa Policji w Janowie Lubelskim zorganizowała debatę społeczną pt.: „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. W spotkaniu udział wzięli: Wicestarosta Janowski Michał Komacki, Zastępca Burmistrza Czesław Krzysztoń oraz seniorzy i przedstawiciele Policji.

Na początek omówiono realizowane programy profilaktyczne, przybliżono ideę działań pod hasłem „Oszustom stop”, przedstawiono mieszkańcom osoby dzielnicowych, a także dostępne narzędzia i aplikacje, z których można korzystać na co dzień, jak np. „Moja komenda”. Następnie oddano głos mieszkańcom i wywiązała się dyskusja m. in. na temat ochrony danych osobowych oraz zagadnień związanych z podpisywaniem umów czy innych dokumentów.

Takie spotkania są bardzo potrzebne. Mieszkańcy lokalnej społeczności, szczególnie ci starsi i słabiej zorientowani „w internetach”,  mogą zadawać nurtujące ich pytania i uzyskać rzetelne odpowiedzi.  Oszuści co i rusz wymyślają nowe sposoby na wyłudzenie danych lub pieniędzy, a seniorzy nie zawsze potrafią się przed nimi obronić. Takie debaty mają im to ułatwić i wyposażyć ich w niezbędną wiedzę, jak to zrobić.

Tekst: Kamila Strykowska-Momot

Foto: Anna Sosnówka