Dożynki Wojewódzkie w Lubyczy Królewskiej

Tegoroczne Dożynki Wojewódzkie odbędą się 12 września w Lubyczy Królewskiej. Tradycyjnym obrzędom dożynkowym będą towarzyszyć koncerty, konkurs wieńców, występy zespołów ludowych oraz wystawa rolnicza. Dostępny będzie również punkt szczepień przeciwko Covid-19 organizowany w ramach akcji #szczepimysięzkgw.

Dożynki to tradycyjne święto ludowe, połączone z obrzędami dziękczynnymi
za ukończenie żniw i prac polowych, które gromadzi w jednym miejscu rolników, ludzi związanych z wsią i pracujących na rzecz jej wszechstronnego rozwoju. Tegoroczne wydarzenie odbywa się w formule otwartej dla zwiedzających, niemniej jednak z powodu sytuacji sanitarno-epidemiologicznej na terenie imprezy trzeba będzie przestrzegać zasad sanitarnych.

W naszej polskiej tradycji dożynki to najpiękniejsze święto polskiej wsi, podczas którego wyrażamy wdzięczność Bogu, ale także kierujemy wzrok na rolników – ludzi ciężkiej pracy, którym zawdzięczamy chleb codzienny leżący na naszych stołach. Dożynki, to okazja do podsumowań i refleksji, ale również do dziękczynienia i zabawymówiMarszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

W tym roku Święto Plonów będzie można śledzić na antenie TVP3 Lublin, gdzie pojawią się obszerne relacje z wydarzenia.

Dożynki rozpoczną się o godzinie 11:00 korowodem i powitaniem delegacji dożynkowych. Po rozpoczęciu odbędzie się uroczysta msza święta poprzedzająca obrzęd dożynkowy.

——————————————————————————————————————–
Organizatorami tegorocznych dożynek są: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Powiat Tomaszowski, Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Tomaszowskiego oraz Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie.