Dzieje się w naszych placówkach opiekuńczo – wychowawczych

Zmiany, zmiany, zmiany – tak należy powiedzieć po wizycie w Placówce Opiekuńczo – Wychowawczej „Promyk” oraz „Słoneczny dom”. W oczach społeczeństwa nierzadko pokutuje obraz tzw. „bidula” rodem z PRL-u, gdzie straszą odrapane ściany i smutne miny podopiecznych. Należy odczarować ten obraz, bo w Powiecie Janowskim jest z goła inaczej.

W styczniu 2021 r. wieloletnia dotychczasowa i zasłużona Pani Dyrektor Lucyna Czarna odeszła na emeryturę i od tamtej pory obu placówkom szefuje Dyrektor Anna Pecka, kobieta zarażająca pozytywną energią i mająca mnóstwo pomysłów, które z powodzeniem realizuje.

Placówki mają łącznie 28 miejsc statutowych i na dzień 16.11. b.r. opiekują się trójką dzieci ponad stan, a to za słuszną sprawą polityki nierozłączania rodzeństw, której hołduje Pani Dyrektor. W tej chwili nie przebywają tam dzieci z terenu naszego powiatu, co należy uznać za dobrą informację.

Wychowankowie są szeroko diagnozowani, w tym również w kierunku FAS                i obejmowani różnego rodzaju pomocą specjalistyczną, której akurat potrzebują. Uczęszczają do szkół, na zajęcia dodatkowe, korepetycje, a o ich rozwój i bezpieczeństwo dba dobrana kadra pracowników, która wciąż podnosi swoje kwalifikacje. Również wnętrza placówek urządzone są bardzo funkcjonalnie i „swojsko” i doprawdy niczym nie różnią się od pokoi, kuchni czy łazienki, które mamy w domach.

Pani Dyrektor własnym sumptem pozyskuje sponsorów i darczyńców – w tym spoza granic kraju, wspierających placówkę i jej podopiecznych. Czasem są to wpłaty finansowe na pokrycie bieżących potrzeb, innym razem darowizny rzeczowe. Podobnie rzecz się miała      w tym roku, kiedy to Castorama ufundowała m.in. odświeżenie świetlicy, polegające na odmalowaniu ścian i wyposażeniu jej w nowe meble wypoczynkowe oraz rewitalizację pomieszczeń mieszkalnych (foto odnowionej świetlicy pod artykułem). Powstaje też inne lokum na terenie „Promyka”, gdzie dzieci w komfortowych warunkach mogą wypoczywać lub przyjmować wizyty członków swoich rodzin.

W momencie, kiedy powstaje ten tekst, dyrekcja i pracownicy „Promyka” i „Słonecznego domu” pracują nad niespodzianką dla wychowanków – na Mikołajki. Na razie nie zdradzimy więcej szczegółów, aby nie zepsuć dzieciom atrakcji, ale we właściwym czasie będziemy informować, co się wydarzyło w tej materii.

Na zakończenie warto jeszcze dodać, że pod patronatem Pani Anny Pecka działa Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem, znajdujący się na ul. Bohaterów Porytowego Wzgórza. Osoby pokrzywdzone przestępstwem oraz członkowie ich rodzin mogą tam otrzymać specjalistyczną pomoc prawną, psychologiczną, a w razie potrzeby również materialną czy zdrowotną.

Tekst: Kamila Strykowska-Momot
Foto: Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Promyk” i „Słoneczny dom”