Festiwal KINOLUB w Janowie Lubelskim

W dniach 10, 13 i 15 czerwca br. w Janowskim Ośrodku Kultury odbywały się projekcje filmów krótko- i długometrażowych w ramach 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży KINOLUB w Rzeszowie. W programie znalazły się produkcje międzynarodowe, aktorskie i animowane, wartościowe pod względem rzemiosła filmowego
jak i przekazywanych treści.W konkursie zawsze znajdują się produkcje pełno- i krótkometrażowe, które nie były jeszcze prezentowane publiczności lub już zostały nagrodzone na międzynarodowych festiwalach. Filmy rzeszowskiego festiwalu ocenia i nagradza jury profesjonalne oraz dziecięce.

Blisko ośmiuset uczniów z Zespołu Szkół Technicznych, I Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza, Szkoły Podstawowej Publicznej z Oddziałami Integracyjnymi w Janowie Lubelskim oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Białej Drugiej obejrzało tegoroczne propozycje festiwalowe.

Widzowie ze szkół średnich obejrzeli pełen humoru i czułego spojrzenia na próbujących odnaleźć się w natłoku emocji bohaterów filmu pt. „Mięczaki”. Główny bohater oświadcza się swojej dziewczynie i słyszy odmowę. Jednak nie daje za wygraną, w ten sposób trzyma publiczność w napięciu i bawi wywołując salwy śmiechu.
Natomiast pasmo krótkich metraży pt. „Niezwyciężeni”, skierowanych również do starszej widowi to siedem tytułów, które pomagają inaczej spojrzeć na codziennie sytuacje dotyczące relacji rówieśniczych.

Publiczność klas 7 i 8 szkół podstawowych śledziła na ekranie losy Barakata mieszkającego w Iranie. Bohater filmu pt. „Jezioro Lipar” pasjonuje się kinem i pragnie wyruszyć w podróż do Indii przez Pakistan. Jest przekonany, że jego matka wyjechała tam przed wieloma laty, by zostać aktorką. Historia jest powiązana z lokalnymi tradycjami kulturowymi i niesie zaskoczenie.

Organizatorami wydarzenia są Fundacja IKS, Podkarpacka Komisja Filmowa i Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Festiwal dofinansowano ze środków Województwa Podkarpackiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Współpracę Janowskiego Ośrodka Kultury z organizatorami wydarzenia udało nawiązać dzięki zaangażowaniu Pracowni Filmoteki Szkolnej w ZST. W jury Filmów Krótkometrażowych 7. edycji Festiwalu Kinolub po raz kolejny zasiadał również nauczyciel ZST – Emilia Żuber.

Emilia Żuber

koordynator wydarzenia