Festiwal Roztrąb 5-7 lipca, Zdziłowice

Roztocze wyróżnia się niezwykłym bogactwem i różnorodnością tradycji muzycznych, które w niektórych miejscach wciąż są żywe, a płomień tradycji jest przekazywany kolejnym pokoleniom. Wieś Zdziłowice w gminie Godziszów od zawsze słynęła z tradycyjnej muzyki skrzypcowej, dętej i śpiewu; wciąż zamieszkuje ją wielu świetnych muzykantów. W okresie powojennym w tym regionie szczególnie popularne były orkiestry dęte przejmujące swój taneczny repertuar od skrzypków czy śpiewaków. To one przez długie dekady ogrywały większość wesel i zabaw tanecznych, na których królowały oberki, polki, walce i tanga.

To do tej właśnie tradycji odwołuje się nowy Festiwal Roztrąb, który ma na celu przypomnieć historię tego wyjątkowego w skali kraju zjawiska. Roztrąb skupia się przede wszystkim na starodawnych orkiestrach dętych, ale i kapelach skrzypcowych oraz śpiewakach i śpiewaczkach z regionu. W ciągu trzech festiwalowych dni będziemy śpiewać dawne pieśni i przyśpiewki, tańczyć na wieczornych potańcówkach, słuchać przeróżnych odsłon muzyki tradycyjnej, grać na tradycyjnych instrumentach, tworzyć nowe muzyczne połączenia oraz poznawać orkiestrowe historie. To ogromna ilość muzycznych wrażeń i piękne spotkanie, na które serdecznie zapraszamy.

Festiwal potrwa od 5 do 7 lipca, wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Dla osób chcących zanocować na festiwalowym polu namiotowym — obowiązują zapisy.  Wszelkie informacje, w tym szczegółowy program znajdziecie Państwo na stronie www.fundacjapiszczalka.pl

O festiwalu od organizatora

Roztrąb to nowy festiwal na mapie Roztocza, podczas którego chcemy pokazać różnorodność tradycyjnej muzyki z tego regionu w żywych, naturalnych sytuacjach. Bardzo polecamy spotkania z ostatnimi mistrzami śpiewu, muzyki skrzypcowej i orkiestrowej, którzy świetnie pamiętają dawna czasu i barwnie o nich opowiadają. Trzy dni potańcówek na dechach usatysfakcjonują nawet najbardziej wymagających tancerzy, a na chwile oddechu przygotowaliśmy m.in. wystawę o roztoczańskich orkiestrach, kino festiwalowe oraz kameralne koncerty. Głównym punktem festiwalu będzie niedzielne spotkanie orkiestr dętych, podczas którego do tańca zagrają orkiestry dęte ze Zdziłowic, Goraja, Zaburza, Zakrzewa, Batorza oraz Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta i Orkiestra Podróżniacy – blisko stu muzykantów w jednym miejscu i jednym czasie. Jeśli ktoś chce doświadczyć żywej tradycji w wyjątkowym wydaniu, musi przyjechać w pierwszy weekend lipca do Zdziłowic!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024

Współfinansowane ze Środków Województwa Lubelskiego

Dofinansowano ze środków finansowych z budżetu Powiatu Janowskiego

Filip Majerowski – Fundacja Piszczałka