Uczniowie I LO na 231. urodzinach Aleksandra Fredry

Potomkowie Aleksandra Fredry z rodu Szeptyckich zaprosili uczniów I LO im. Bohaterów Porytowego Wzgórza do projektu edukacyjnego pn. „Urodziny Aleksandra Fredy”. Celem przedsięwzięcia, skierowanego do liceów z województwa lubelskiego, jest propagowanie twórczości wybitnego polskiego komediopisarza epoki romantyzmu.

W ramach projektu, młodzież uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez edukatora z zakresu dramy, streetartu i działań interaktywnych. W efekcie zajęć w dn. 12 czerwca uczniowie zorganizowali grę miejską „Fredromania”, w której rywalizowało ze sobą łącznie 66 przedstawicieli klas pierwszych, drugich i trzecich janowskiego liceum. Uczniowie w ciągu dwóch godzin musieli rozwiązać sześć zagadek, nawiązujących do życia i twórczości Fredry.

W dn. 19 czerwca w Domu Komedii Aleksandra Fredry w Łaszczowie podczas rocznicy 231. urodzin Aleksandra Fredry uczniowie I LO zaprezentowali swoje dokonania przed szerszą publicznością. W podsumowaniu projektu uczestniczyli uczniowie liceów z Łaszczowa, Hrubieszowa, Tomaszowa Lubelskiego i Zamościa. W zabytkowym parku wokół ruin pałacu odbyła się gra terenowa dla wszystkich uczestników, a na zakończenie nie mogło zabraknąć urodzinowego tortu.

W nowym roku szkolnym Maciej Szeptycki poprowadzi w I LO wykład dla dzieci i młodzieży janowskich szkół na temat życia i twórczości Aleksandra Fredry.

Koordynator projektu – Emilia Żuber; foto: D. Burda, R. Żołynia, E. Żuber