Gra miejska „Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024”

20 uczniów z Zespołu Szkół Technicznych oraz 24 uczniów z I LO im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim sprawdziło swoją wiedzę na temat Parlamentu Europejskiego w grze miejskiej w Lublinie. Młodzież otrzymała zaproszenie do gry od Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce i Fundacji Nowy Stawy.

28 maja ponad 100 uczestników, w tym uczniowie janowskich szkół średnich, a także reprezentanci wybranych liceów i techników oraz studenci z województwa lubelskiego, walczyli na czas o nagrody.

Uczestnicy mieli dwie i pół godziny na rozwiązanie 17 zadań, rozmieszczonych w okolicy Starego Miasta. Przemierzyli pieszo ponad 10 km, by znaleźć i rozwiązać zagadki. O wygranej decydował szybki czas wykonania zadań.

W grze niezbędne były smartfony, ponieważ zadania zostały ukryte w aplikacji. Niektóre polecenia należało wykonać stacjonarnie przy stanowisku, inne wyłącznie za pomocą telefonu. Zawodnicy musieli m.in: rozwiązać krzyżówkę, wymyślić rymowankę, podać 10 skojarzeń z parlamentem Unii Europejskiej, przeprowadzić wywiad z przechodniem oraz wcielić się w kandydata na stanowisko posła do Parlamentu Europejskiego i przedstawić swoje postulaty.

Drużyna uczennic I LO z klasy 3b: Dominika Szczecka, Gabriela Dolecka, Ewa Rycerz, Urszula Rząd i Katarzyna Myszak zajęła 4 miejsce i każda uczestniczka otrzymała bon podarunkowy o wartości 300zł do sieci sklepów Cropp. I LO otrzymało bon podarunkowy do Empiku o wartości 200 zł.

Wspólny wyjazd uczniów janowskich szkół średnich na grę miejską był okazją do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu, poznania ciekawostek na temat Parlamentu Europejskiego, zbliżających się wyborów parlamentarnych oraz integracji.

Opiekunami wycieczki były panie – Ewa Komisarek i Kamila Surowska z ZST oraz Bożena Czapla i Izabela Wąsek z I LO.

Test; foto: Emilia Żuber – koordynator projektu