„Gryczaki” Urzędu Miasta i „Festiwal Oręża Polskiego” Starostwa – dwie duże imprezy w sierpniu

Dwudziesta edycja „Gryczaków” i trzecia edycja „Festiwalu Oręża Polskiego”… Dwie duże imprezy, ściągające tłumy ludzi… Pierwszą, organizuje Gmina Janów Lubelski, drugą – od trzech lat, janowskie Starostwo. Idą „łeb w łeb”. Trzy lata temu, na „Gryczakach” wystąpiła „Agnieszka Wiechnik Band”, na „Festiwalu” były to „Brathanki”. Dwa lata temu, Starostwo „zabukowało” Anię Wyszkoni, Gmina postawiła na „Wilki”. W tym roku, na „Kaszakach” 5. sierpnia wystąpi „Golec uOrkiestra”, a na „Festiwalu” 13. sierpnia – Piotr Cugowski. A co?! Oczywiście, Cugowski został wybrany w internetowej sondzie (niektórzy internauci byli za „Urszulą”, a niektórzy – za Kasią Cerekwicką).

Imprezy łączy sierpniowa data (kończą się „Gryczaki”, zaczyna „Festiwal”) oraz występy największych gwiazd polskiej sceny muzycznej…

Co je różni? Charakter i sponsoring.

Ponadregionalne „Gryczaki” z corocznym „Antkiem” i zawodami mocarzy kaszowych mają sielski charakter. Promują potrawy regionalne z udziałem znanych kucharzy, łącząc się z konkursem na „strawę” regionalną i nalewkę żurawinową. I choć gryki w powiecie janowskim sieje się coraz mniej, to „Gryczaki” mają się dobrze (w 2015 roku, dwa dni po zaprzysiężeniu, gościem „Gryczaków” był Andrzej Duda – Prezydent RP).

„Festiwal” to impreza o charakterze wojskowym, trochę piknikowym, która pokazuje chwałę Oręża Polskiego w postaci rekonstrukcji historycznych – tym razem, będzie to Odsiecz Wiedeńska i Powstanie Styczniowe. Trzeba przyznać, że impreza nabiera rozpędu, przyciągając z całej Polski miłośników historii i tych, którzy choć na chwilę chcą doświadczyć tego, co ich przodkowie przed wiekami…

Imprezy wiążą się ze sponsoringiem, a że obie są kosztowne, to warto się przyjrzeć, kto je sponsoruje.

Sponsorem strategicznym „Gryczaków” jest „Bogdanka”, a sponsorem głównym – „Janex” (sponsorami są też inne miejscowe firmy i instytucje). Partnerem wydarzenia jest Lotto i „Lubelskie smakuj życie”, natomiast patronat honorowy nad imprezą sprawuje Marszałek Województwa Lubelskiego.

W przypadku „Festiwalu”, montaż finansowy jest bardziej urozmaicony, żeby nie powiedzieć „bogatszy”. I to o wiele. – Imprezę wspierają finansowo fundacje: KGHM Polska Miedź, Orlen, PKO, PZU oraz Lotto. „Festiwal” sponsorowany jest także przez Bogdankę, Grupę Azoty, PGE Dystrybucja S.A. oraz przez PBI, Nadleśnictwo Janów Lubelski i Województwo Lubelskie w ramach programu „Warto być Polakiem” – wylicza Artur Pizoń – Starosta Janowski.

Imprezę wspierają też znane marki lokalnych branż, takie jak: StalTech Konstrukcje Stalowe, „Dankop”, „Janex”, PSB – Transpal, Matthias, „Budownictwo” z Batorza, „Jawor”, „Duo”, „Stal Tech” Centrum Płyt Warstwowych, „Raptor gym”, „Inkom” i „Polmax”.

Patronat honorowy nad „Festiwalem” sprawują: Ministerstwo Aktywów Państwowych, Mariusz Błaszczak – Minister Obrony Narodowej oraz Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. Współorganizatorem „Festiwalu” jest „Druh” – janowskie Stowarzyszenie Sportowo-Obronne im. Rotmistrza Witolda Pileckiego.

– „Festiwal” zaczynamy o godz. 10.00 od otwarcia obozowisk historycznych, ukazujących obyczaje i życie codzienne na przestrzeni dziejów Polski. Parada historyczna alejkami Zoomu Natury przejdzie o godz. 13.30. Będzie husaria, pokaz sprzętu wojskowego oraz szereg atrakcji, których zwieńczeniem jest koncert Piotra Cugowskiego o godz. 20.00. Bądźmy razem. Zapraszam – zachęca do udziału Starosta.

Tekst; foto: Alina Boś