Obchody Światowego Dnia Inwalidy przypadają w świecie na przełom marca i kwietnia. W Polsce z reguły, obchodzone nieco później, ze względu na chłodny klimat. W bieżącym, opóźnienia wynikły także z pandemii. Przesunięciu uległa główna impreza, planowana w programie, o dofinansowanie organizacji sportu, kultury i turystyki osób niepełnosprawnych. Planowany wyjazd grupy 51 osób do ośrodka wczasowo – rekreacyjnego w Łebie z dnia 16.04-29.04 przesunięto na 23.05-30.05.2021 r. Skrócenie pobytu grupy emerytów nad morzem spowodowało wycofanie z programu całodniowego pobytu w Trójmieście. Odbyła się natomiast wycieczka na Hel szlakiem: Jastrzębia Góra, Władysławowo, Jastarnia, Jurata i Hel. Wycieczka odbyła się z przewodnikiem; zwiedzano port i fokarium na Helu. Odbył się przejazd meleksami na sam cypel Helu, gdzie znajduje się kamienna tablica z napisem „Początek Polski”. Ponadto, grupa odbyła wspaniałą wycieczkę na wydmyw Słowińskim Parku przy Jeziorze Łebsko. Na uwagę zasługuje klimat nadmorski, w jakim przypadło nam przebywać, gdzie oddychaliśmy powietrzem rześkim z domieszką jodu.
Pobyt w ośrodku „U Pirata” dał nam możliwość skorzystania z atrakcyjnych wieczorów z Piratem; zabaw, konkursów oraz gimnastyki, prowadzonej wczesnym rankiem na plaży.
Grupa odbyła także w ramach rekreacji grę terenową na plaży. Był też koncert piosenek Czerwonych Gitar oraz spotkanie z Małgorzatą Sawicką z reportażem, poświęconym Dzieciom Zamojszczyzny, pt. „Nierozwinięty do końca kwiat”.
Osiemnastego maja, w ramach obchodów Dni Inwalidy, emeryci odbywali wycieczkę do Biłgoraja. Wycieczkę zorganizowano dla osób słabo poruszających się w terenie, chociaż w ramach integracji były osoby chętne z tytułu programu. Program to tematyka wielo-religijności Biłgoraja i miasta „Na Szlaku Kultur”. W wycieczce uczestniczyło 40 osób. Wycieczka odbywała się z udziałem licencjonowanego przewodnika oraz wywiadami księdza kościoła katolickiego i księdza kościoła prawosławnego. Uczestnicy wycieczki zwiedzili dwa kościoły katolickie, cerkiew i synagogę. Ponadto, autokarem wycieczka objechała cały Biłgoraj, podziwiając jego dotychczasowy rozwój, obejrzano nowo – przebudowany Rynek z ratuszem i muszlą koncertową. Grupa zwiedzała także Muzeum Sitarstwa w Biłgoraju.
Do obchodów Światowego Dnia Inwalidy włączono również imprezę o charakterze kulturalnym. Był to wyjazd do Lublina i udział w spektaklu teatralnym, pt. „Balladyna” w reżyserii P. Świątka, wystawionego w Centrum Spotkania Kultur 9. czerwca przez gościnnie występujących aktorów Teatru im. Juliusza Słowackiego z Krakowa.
Imprezą podsumowującą Powiatowe Obchody Światowego Dnia Inwalidy była impreza integracyjna, zorganizowana dla blisko 80 osób w Szklarni na placu edukacyjnym w Zagrodzie Hodowli Konika Biłgorajskiego. Partnerem przy organizacji imprezy było kierownictwo Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie”. Partnerzy przygotowali plac do zabaw i konkursów, drewno na ognisko, grill, dostęp do wody, urządzeń oraz prądu i miejsc do biesiadowania.
Uczestnikami spotkania były osoby, które rowerami przejechały szlakiem od Janowa Lub. przez Kruczek aż do Szklarni. Nagrodzono grupę 12 osób za udział w rajdzie a panowie, reprezentujący kierownictwo Parku Krajobrazowego – Paweł Kędra – Kierownik Parku i Marek Piech przybliżyli uczestnikom spotkania walory przyrodnicze terenu, zasady zagospodarowania Parku i jego misję. Rezerwaty przyrody, miejsca magiczne, ciekawe i cudowne; opieka nad nimi. Nowe atrakcje Lasów Janowskich to sprowadzone niedawno żubry. Ważna misja Parku to opieka nad pomnikami przyrody i historii. Spotkanie odbywało się w przyjaznej atmosferze, w bliskości świeżego powietrza i przyrody. W programie: biesiada, tańce integracyjne, muzyka i wokal w wykonaniu 2-osobowego zespołu muzycznego, gry i zabawy, konkursy, śpiew grupowy i wyróżnienia. Dla osób mało sprawnych, zmęczonych życiem i pandemią to prawdziwe świętowanie.
Fotogaleria dotyczy ostatniej imprezy, podsumowującej Powiatowe Obchody Światowego Dnia Inwalidy w 2021 roku.
Obchody organizowane przy udziale finansowym środków PFRON Powiatu Janowskiego
Zofia Widz-Baryła i Paweł Kędra