„Iskra nadziei” w Galerii Muzealnej

Piątek, godzina 18.00. Galeria Muzealna przy Muzeum Fotografii – wernisaż (38), a raczej wspólna dyskusja na współczesne tematy – wojny, miłości, wiary. Powód spotkania – prezentacja nietypowej wystawy: foto-grafiki Mirka Iskry i malarstwa Iwony Pityńskiej.

Staraliśmy się zrozumieć niesamowitą wrażliwość autorów i wspólnie odpowiedzieć na pytanie, czy fotografia może być również głosem w poszukiwaniu pokoju na świecie. Czy warto być dobrym człowiekiem w tych trudnych czasach. Czy są granice ludzkiej, ale i artystycznej wrażliwości, percepcji, zamysłów i planów twórczych. Czy w tych pracach – pomimo niesamowitej powagi i mrocznego klimatu, jest iskra nadziei.

Chcąc zrozumieć sens kolejnych grafik, zauważyliśmy niesamowity – wręcz proroczy, instynkt twórczy Mirka. Praca, wielokrotnie nagradzana na wielu międzynarodowych konkursach grafiki kreacyjnej (Nowy Jork, Londyn) „Slepping City” (najlepszy autor Europejskiej Federacji Fotografów Artystycznych), wykonana w 2018 roku, przedstawia Michała Archanioła – patrona i obrońcę Ukrainy – symbol Kijowa, dźwigającego na sobie całe miasto z elektrownią atomową, a obecnie to już nie tylko miasto, państwo, ale chyba cały świat. To niesamowite. Oglądając, trudno nie zapłakać i nie poddać się refleksji (takich skojarzeń na wystawie jest ponad 30).

Taką odskocznią i umożliwieniem dalszej dyskusji były prace fantastycznej malarki, pochodzącej z rodziny artystycznej z Ulanowa – Iwony Pityńskiej, której wujek jest twórcą kontrowersyjnych pomników katyńskich w Nowym Jorku, Papieża Jana Pawła II , wojownika w Stalowej Woli, itp. Przekolorowane, a nieraz przezłocone prace malarskie, rozchwytywane na całym świecie, osiągają zawrotne sumy. Na co dzień, Iwonka i Mirek są małżeństwem. Jak powiedzieli: – Od zagorzałych ateistów – dzięki swojej miłości, stali się bardzo wierzącymi…, wierzącymi, że Bóg jeszcze raz przyjdzie. „Marana tha” – „Przyjdź, Panie, przyjdź” to również jedna z prac, prezentowanych na wystawie.

Wystawę można obejrzeć do końca marca – polecam młodzieży. Wszystkim. Może być również w niedzielę czy sobotę. Proszę wcześniej zadzwonić, umówić się – 602 746 166.

Podczas wernisażu, z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, każda z pań otrzymała symbolicznego tulipana oraz gorące życzenia. Oprócz twórców i zainteresowanych, na wystawie obecni byli goście z Krakowa, Warszawy i Kielc.

Antoni Florczak; foto: archiwum autora