Janów, Batorz, Szklarnia, Krynica Morska… Światowy Dzień Inwalidy i imprezy towarzyszące…

Ustanowienie Światowego Dnia Inwalidy wywodzi się od katastrofy górniczej, która wydarzyła się w Belgii w 1956 r. Śmierć poniosło wtedy 262 górników. Organizacja obchodów tego święta – już wtedy, przypadła członkom Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów.

Dawniej, osoby z niepełnosprawnością określano jako „inwalidzi”. Do tej grupy zaliczono także osoby starsze. Słowem „inwalida” określano osoby, niezdolne do podjęcia pracy, pozwalającej na utrzymanie się. Określenie „inwalida” było i jest bardzo nielubiane przez osoby z niepełnosprawnością – to tak na marginesie.

Ostatnio, sytuacja znacznie się zmieniła, a niepełnosprawność przestaje być czymś wstydliwym i nienaturalnym.

I choć można mieć uwagi do nazewnictwa, to Światowy Dzień Inwalidy jest nadal obchodzony, również przez emerytów z powiatu janowskiego. I to z wielkim pietyzmem. Zazwyczaj, obchody, które przypadają na marzec, przesuwane są na cieplejszą porę. Tak było i w tym przypadku, kiedy to 15. kwietnia rozpoczęto cykl imprez senioralnych, które potrwają do końca maja.

Obchody Światowego Dnia Inwalidy w powiecie janowskim rozpoczęły się 17. kwietnia ogniskiem z udziałem emerytów z Janowa i okolic oraz gości z Klubu Seniora z Tarnogrodu. Impreza z pieczeniem kiełbasek, tańcem i dobrą zabawą odbyła się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej janowskiego Nadleśnictwa. W spotkaniu, wzięło udział 80 osób. Grupa tarnogrodzka zwiedziła janowskie Sanktuarium wraz z Placem Maryjnym, rynek główny i nowe „Centrum” z kamienicami po Zamoyskich, a także wystawę przyrodniczą w Ośrodku Edukacji Ekologicznej.

Kolejną imprezą w ramach obchodów Światowego Dnia Inwalidy było spotkanie w Janowskim Ośrodku Kultury z udziałem Artura Pizonia – Starosty Janowskiego, w którym uczestniczyli seniorzy oraz podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy i Warsztatów Terapii Zajęciowych Caritas Diecezji Sandomierskiej oraz mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej „Barka”. W spotkaniu, które odbyło się 27. kwietnia pod patronatem Starosty i Burmistrza, wzięło udział 180 osób. Podczas uroczystości, dyplomami i nagrodami rzeczowymi uhonorowano osiemdziesięciolatków – Grażynę Sowę, Jana Baryłę i Genowefę Łukasik. Kilku osobom, wręczono legitymacje emeryta. Były kwiaty, słodycze, listy okolicznościowe, życzenia i podziękowania. W części artystycznej, wystąpił zespół wokalny „Metafonia”, reprezentujący janowski Związek Emerytów, prowadzony przez Agnieszkę Łukasik – Skubis. Na scenie zaprezentowała się też Grupa Artystyczna Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza pod kierunkiem Aleksandry Wieleby. Wiosenną imprezę zakończyła taneczna biesiada w gminie Batorz, przygotowana logistycznie przez Gminny Ośrodek Kultury w Batorzu na czele z Jarosławem Kowalskim – Kierownikiem placówki. Tego dnia, delegacja z Janowa – wspólnie z Batorskim Kołem Terenowym Związku Emerytów, złożyła wieniec pod pomnikiem poległych Powstańców Powstania Styczniowego – Polaków i Węgrów, walczących z Moskalami pod Batorzem w 1863 roku.

Cykl imprez janowskich emerytów zamknie spotkanie integracyjne z ogniskiem, rajdem, grami i zabawami na placu rekreacyjnym w Szklarni (14. maja) oraz turystyka i wycieczkowanie w Ośrodku Wczasowym „Koło” w dniach 16. – 28. maja w Krynicy Morskiej (dla 54 osób).

Dodajmy, że obchody Światowego Dnia Inwalidy zorganizowano z dofinansowaniem Powiatu Janowskiego.

Zofia Widz – Baryła; foto: Anna Sosnówka