Kacper Łukasik Mistrzem Polski, Jakub Wach Wicemistrzem

W dniach 2-4.07.2021 w Pabianicach odbyły się finały XXVII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Łódzkie 2021 (Mistrzostwa Polski Kadetów w zapasach styl klasyczny do lat 17). W finałach Olimpiady, w reprezentacji województwa lubelskiego startowało 4 zapaśników Janowskiego Ludowego Klubu Sportowego „Olimp” Janów Lubelski. Ogółem, w Olimpiadzie wzięło udział 160 zawodników z 50 klubów, wyłonionych z eliminacji krajowych.

Kacper Łukasik, dzielny wojownik z Janowa Lubelskiego, w 5 walkach odprawił wszystkich zawodników z kwitkiem i w pięknym stylu zdobył tytuł Mistrza Polski w kat. wagowej 60 kg. Jakub Wach – po wygraniu wszystkich walk w eliminacjach w finale na punkty 5:7, uległ zawodnikowi z województwa mazowieckiego i wywalczył tytuł Wicemistrza w kat. wagowej 48 kg.

Nasi medaliści zapewnili sobie miejsce w kadrze narodowej na 2022 rok i stypendia marszałkowskie.

Pozostali zawodnicy:
Szymon Góra – VII w kat. wagowej 51 kg;
Krzysztof Kufera – X w kat. wagowej 48 kg.

Kacper i Jakub 21.06.2021 wrócili z Mistrzostw Europy Kadetów do lat 17 Somokov, Bułgaria, gdzie reprezentowali nasz kraj.

W eliminacjach, Jakub Wach trafił na zawodnika z Turcji, późniejszego wicemistrza Europy i Armenii, brązowego medalistę, a Kacper Łukasik na zawodnika z Azerbejdżanu, późniejszego mistrza Europy i Gruzji, brązowego medalistę.

Rywale naszych zawodników pochodzą z krajów, w których zapasy w kategoriach młodzieżowych stoją na bardzo wysokim poziomie i jeszcze byli dla naszych zawodników za mocni.

Kacper i Jakub mają obecnie po 16 lat i w przyszłym roku będą mieli szansę lepiej powalczyć na Mistrzostwach Europy.

Tadeusz Kuśmierczyk; foto: archiwum „Olimpu”