Kapitał początkowy – ważny składnik emerytury

Zbliżasz się do emerytury? Zadbaj o swój kapitał początkowy, który podniesie przyszłe świadczenie. Biuro Terenowe ZUS w Janowie Lubelskim zaprasza na internetowe szkolenie o kapitale początkowym.

Kapitał początkowy oblicza się osobom, które pracowały przed 1999 rokiem. Jest ważnym składnikiem emerytury i w wielu przypadkach znacząco podnosi jej wysokość. Żeby Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustalił wysokość kapitału początkowego, przyszły emeryt musi dostarczyć do instytucji dokumenty potwierdzające swoje okresy pracy i wynagrodzenia.

Uczestnicy szkolenia dowiedzą się, jakimi dokumentami można potwierdzić staż składkowy i nieskładkowy oraz zarobki, od czego zależy kwota kapitału początkowego, kiedy można go na nowo przeliczyć i jak wpływa on na wysokość emerytury. Będzie również mowa o zasadach przyznawania rekompensaty za pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

W związku z epidemią koronawirusa, szkolenie odbędzie się przez internet. Jest bezpłatne. Odbędzie się 28 kwietnia o godzinie 10.00. Do udziału w spotkaniu wystarczy urządzenie z dostępem do internetu i przeglądarka. Organizatorzy przyjmują zapisy pod adresem janowl_szkolenia@zus.pl. W zgłoszeniu należy podać datę i temat wydarzenia, swoje imię i nazwisko oraz dane kontaktowe: telefon i adres e-mail. Uczestnicy otrzymają mailem zaproszenie z linkiem dostępu do szkolenia.

Małgorzata Korba
rzecznik ZUS w województwie lubelskim