Kolejni ochotnicy wstępują do Lubelskiej Brygady OT

Chęć sprawdzenia swoich sił, spełnienie młodzieńczych marzeń, kontynuacja rodzinnych tradycji, potrzeba pomagania innym lub też zwykła ciekawość wojska – to najczęstsze motywacje ochotników, wstępujących w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.

Trzynastego marca br.78 ochotników – mieszkańców województwa lubelskiego przekroczyło bramę jednostki wojskowej na Majdanku w Lublinie, rozpoczynając pierwsze w swoim życiu szkolenie wojskowe, tzw. „szesnastkę”. Wśród ochotników są studenci, pełnoletni uczniowie oraz osoby, pracujące w różnych zawodach. Ze względów bezpieczeństwa, wszyscy ochotnicy zostali wcześniej poddani testom na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Szesnastodniowe szkolenie podstawowe żołnierzy OT obejmuje naukę podstawowych działań taktycznych, zasad posługiwania się bronią, strzelanie, udzielanie pierwszej pomocy, ewakuację rannego z pola walki czy posługiwanie się mapą. Szkolenie zakończy test nabytych umiejętności w formie tzw. pętli taktycznej. W ostatnim dniu szkolenia rekruci złożą przysięgę na sztandar 2 Lubelskiej Brygady OT, która odbędzie się 28 marca br. na terenie jednostki wojskowej w Lublinie. Po przysiędze żołnierzy czekają comiesięczne, dwudniowe szkolenia, które planowane są głównie w dni wolne od pracy. Cały cykl szkolenia żołnierza OT trwa trzy lata.

Pełnienie tzw. terytorialnej służby wojskowej możliwe jest tylko w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej. Od najbardziej powszechnej w naszym kraju – zawodowej służby wojskowej różni się ona tym, że można ją pełnić, kontynuując dotychczasową aktywność zawodową i inną, gdyż szkolenia żołnierzy w WOT odbywają się w systemie weekendowym. Należy jednak pamiętać, że ochotnicza służba w WOT ma formę służby stałej, co oznacza, że żołnierze mogą zostać powołani do służby lub działań kryzysowych również w trybie natychmiastowego stawiennictwa.

Żołnierze WOT za swoją służbę otrzymują wynagrodzenie, które składa się z dwóch stawek: za gotowość – 411 zł miesięcznie, pod warunkiem powołania, na co najmniej dwa dni szkolenia lub innych działań (np. kryzysowych) oraz dodatkowo za każdy dzień szkolenia (realizacji zadań) w zależności od stopnia wojskowego, na przykład dla najniższego stopnia – szeregowego jest to 117,14 zł za dzień, a w przypadku pierwszego stopnia oficerskiego – podporucznika jest to 172,62 zł. Stawki te nie podlegają opodatkowaniu. Żołnierze WOT podczas swojej służby nabywają szereg kompetencji zawodowych i specjalistycznych, przydatnych w wojsku, jak i w życiu cywilnym.

kpt. Damian Stanula – Oficer Prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej
tel. 261 182 803,
tel. kom. 725 880 174,
email: d.stanula@ron.mil.pl