Lasy Janowskie, Beskid Śląski i Żywiecki, Stary i Nowy Zamek Habsburgów – Dzień Seniora w Powiecie Janowskim

Dzień Seniora w Powiecie Janowskim, niezawodnie, jak co roku, organizuje Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy w Janowie Lubelskim.

W bieżącym roku, rozpoczęto przygotowania, realizując we wrześniu integracyjną imprezę w Nadleśnictwie pn. „Zakończenie Lata”. Imprezę zainicjowała i zorganizowała Grupa Kijkowa Związku Emerytów. W programie znalazły się występy zespołów śpiewaczych ze Stowarzyszenia Kobiet Powiatu Janowskiego, Zespół „Jarzębina” z Kocudzy oraz wiersze kolegi Ryszarda Martyny i Janiny Oleszko. Śpiewano , grano i biesiadowano. Zakończenie lata poparte było uznaniem dla koleżanki Krystyny Tymoszuk za szczególną aktywność w ciągu całego sezonu na rzecz starszego pokolenia na terenie Gminy Janów. W imprezie uczestniczył Burmistrz Krzysztof Kołtyś wraz z Sekretarz Gminy Bożeną Czajkowską.

Impreza była wyjątkowa. Bawiono się wokół ogniska, nawiązywano znajomości i przyjaźnie w jesiennej scenerii, czego symbolem były damskie kapelusze, udekorowane kwiatami, pożółkłymi liśćmi, wrzosami i owocami.

Kolejne wydarzenie w ramach obchodów Dnia Seniora to tygodniowy wyjazd 43-osobowej grupy emerytów do Milówki w Beskid Żywiecki. Turnus, propagujący turystykę i sport, odbył się w dniach 9-16.10. br., a program zawierał wyjazd do Zakopanego, Wisły, Szczyrku, Trójwsi, tj. Istebny, Koniakowa i Jaworzynki. Seniorzy zdobyli wiedzę o historii i zabytkach Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Ziemi Cieszyńskiej. Zwiedzano także – w mniejszych grupach, Bielsko-Białą, Żywiec, a w nim Stary i Nowy Zamek Habsburgów, Węgierską Górkę, bulwary nad rzeką Sołą oraz trasę i schronisko górskie na Hali Boraczej, położonej w odległości 7,2 km od Milówki.

Obchody Dnia Seniora w 2021 roku sfinansowano z udziałem środków finansowych PFRON Powiatu Janowskiego oraz środków promocyjnych Gminy Janów Lubelski.

Fotorelacja dotyczy pobytu w Zakopanem i Beskidzie Śląskim.

Zofia Widz-Baryła; foto: Krystyna Serwatka, Zofia Widz-Baryła