LO. Pamięć o Józefie Piłsudskim trwa…

Złożyli kwiaty, zapalili znicz pamięci… Młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza uczciła pamięć Marszałka Józefa Piłsudskiego w 156. rocznicę jego urodzin. Młodzieży towarzyszyli przedstawiciele władzy powiatowej – Sławomir Dworak – Przewodniczący Rady Powiatu, Michał Komacki – Wicestarosta Janowski oraz Józef Wieleba – Członek Zarządu Powiatu, inicjator akcji.

– W sposób symboliczny oddajemy hołd człowiekowi, któremu Polska zawdzięcza odzyskanie niepodległości w 1918 roku, który nie skończył studiów, ponieważ został aresztowany, który tworzył organizacje o charakterze wojskowym – zalążek polskich sił zbrojnych, który nosił wąsy, by zatuszować brakujące zęby, wybite przez carskich żołnierzy, który miał silną osobowość, stanowczy charakter, lubił adrenalinę i kochał Polskę… – charakteryzował Piłsudskiego Józef Wieleba – nauczyciel historii w LO.

Wieleba nawiązał także do 1920 roku, kiedy to „młodą niepodległość wybawiło przed najazdem bolszewickim wojsko polskie, ratując przed zarazą komunistyczno – bolszewicką nie tylko Polskę, ale i Europę”.

Potem, mówił o końcowych latach życia Naczelnika Państwa Polskiego, który – wiedząc, że zostanie pochowany na Wawelu, prosił w ostatniej woli: „Niech tylko moje serce wtedy zamknięte schowają w Wilnie, gdzie leżą moi żołnierze, co w kwietniu 1919 roku mnie – jako wodzowi, Wilno – jako prezent, pod nogi rzucili”. Tak się też stało… Piłsudski zmarł 12 maja 1935 roku w wieku 68 lat.

Spotkanie zakończyły świąteczne życzenia, złożone przez Wicestarostę Komackiego, oraz pamiątkowe fotografie radnych z młodzieżą.

Na pierwszym zdjęciu (od lewej); na pierwszym planie – Magdalena Garbacz, Mateusz Mucha, Milena Bielak; z tyłu – Michał Komacki, Sławomir Dworak, Józef Wieleba

Tekst; foto: Alina Boś