LO. Spacer po Jowiszu i taniec na lodzie, czyli udana wycieczka do Lublina

Jak pachnie kosmos? Czy można odbyć spacer po Jowiszu i dlaczego na innej planecie ważę trzy razy więcej? Na te wszystkie pytania już możemy odpowiedzieć – byliśmy w Kosmoparku.

W piękny, zimowy poniedziałek, 15. stycznia 2023 roku, klasa 2 d wraz z koleżankami i kolegami z klas: Ia, Ie, IIb i IIe udała się na wycieczkę do Lublina. W planie, jak to na „mat-fiz” przystało, była wizyta w Kosmoparku, która okazała się fascynującym doświadczeniem. Uczniowie zgłębili tajniki kosmosu poprzez  udział w krótkim wykładzie o historii kosmonautyki oraz poprzez  zabawę na wystawach interaktywnych. Mogliśmy poczuć się jak w statku kosmicznym, obejrzeć gwiazdy, pospacerować w specjalnych sandałach po Jowiszu czy też zasiąść za sterami samolotu. Ciekawym doświadczeniem było sprawdzenie, ile każdy z nas ważyłby, przebywając na Marsie, Jowiszu, Saturnie i porównać ten wynik z wagą ziemską. Wszystkie te atrakcje poprzedziła wizyta na lodowisku, gdzie śmiech i zabawa towarzyszyły nam podczas korzystania z lodowej tafli. Wzajemna pomoc, duża wyrozumiałość wobec słabości i upór w pokonywaniu grawitacji sprawiły, że wróciliśmy zadowoleni z siebie, ale także szczęśliwi, że mamy obok kogoś, kto poda nam rękę po upadku…

Serdecznie dziękujemy paniom: Izabeli Skrzypie, Aleksandrze Wielebie i naszej wychowawczyni za organizację wyjazdu oraz opiekę nad nami, a Dyrektor Wiesławie Dyjach za zielone światło – pozwolenie na wyjazd.

Uczniowie klasy 2d; foto: archiwum LO