Mamy mamy tylko jedne… „Bezsenna”, „Lwowska Fala” i Dzień Matki w Muzeum Fotografii…

Do tego dnia (26 maja) w Galerii Muzealnej przy Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim przygotowywaliśmy się długo. Chciałem, by w sposób jak najbardziej godny a jednocześnie wesoły, uczcić nasze Mamy. To ich dzień, a dla wielu z nas – niestety, nasze Mamy są już wspomnieniem. I się udało.

Tego dnia, chętne rodziny mogły bezpłatnie (oczywiście z mamą) zrobić sobie duże zdjęcie w studiu Foto Florczak.

O godzinie 18.00 Dariusz Szubiński z Garwolina – członek Związku Polskich Artystów Fotografików, otworzył dwie wystawy – „Bezsenną” oraz „Arenę”, które pokazują trudną pracę dwóch kobiet – matek. Jednej, która po śmierci męża przez 18 lat prowadziła samotnie małą piekarnię w Garwolinie, i drugiej, prowadzącej mały cyrk, przenoszący się od miasta do miasta. Opowieść Dariusza o heroizmie pracy była niesamowita. Słuchając, sami przenieśliśmy się do zapylonej mąką piekarni, a huk wbijanych pali, zabezpieczających namioty w cyrku, nadal wybrzmiewa w głowach.

Następnie, lwowski bard Jurij Tokar zaprosił do wspólnej zabawy oraz śpiewu. Fantastycznie wykonane piosenki, czasami dowcipne, przeniosły wszystkich do polskiego Lwowa, gdzie spotkaliśmy Szczepcia i Tońcia, Michotka, itd. Wspaniały, prawie dwu-godzinny koncert oraz zaśpiewanie „Sto lat” dla wszystkich Mam zakończył myślę, że jedno z piękniejszych spotkań. Wszystkie Mamy – oprócz życzeń, lampki szampana otrzymały drobny upominek oraz kwiatka. Dziękuję tym, którzy pomogli, w szczególności firmie „Max Elektro” Romana Oleszko. Dodam, że fragment spotkania zaprezentowano w Panoramie w Telewizji Lublin. Dziękuję Darku i Polikarpie za zdjęcia.

O wystawie, Dariusz Szubiński napisał tak. „Powiedzieć, że to był genialny czas w Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim to tak, jakby nic nie powiedzieć. Antoni Florczak to człowiek bez dwóch zdań alfa i omega a nawet i ogień z wodą – wszystko razem, to człowiek o ogromnym sercu dla fotografii, właściciel prywatnego muzeum fotografii, propagator fotografii, ojciec wielu około-fotograficznych przedsięwzięć był gospodarzem wernisażu mojej wystawy Bezsenna Sleepless by Dariusz Szubiński. Wernisaż, połączony dodatkowo z pięknym koncertem Jurija Tokara w wypełnionej gośćmi sali wystawowej obok muzeum. To był wyjątkowy wieczór w wyjątkowym miejscu i pośród osób, które pozwoliły poczuć się niemal jak u siebie, wśród najbliższych. Dziękuję za możliwość wystawy, gdzie poza „Bezsenną” pokazana została również wystawa „Arena” – skąd połączenie i jaki był cel pokazania obu zestawów znają wszyscy, którzy dali radę wysłuchać mojego gadulstwa. To zaszczyt móc być wysłuchanym, a i wierzę – zrozumianym w tym, o czym mówiłem”.

Wystawy można obejrzeć do 15 czerwca. Zapraszam.

Antoni Florczak; foto: archiwum autora