Mariusz Błaszczak: w Janowie powstanie jednostka wojskowa

– W Janowie Lubelskim powstanie jednostka wojskowa – ogłosił w piątek 6 października w hali sportowej Zespołu Szkół Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Chodzi o batalion logistyczny, będący częścią 4 Brygady Logistycznej, który będzie wspierał powstające jednostki 18. Brygady Zmotoryzowanej. Szef Obrony Narodowej zaznaczył, że odbyły się już rozmowy z lokalnymi władzami samorządowymi i Lasami Państwowymi. – Mamy rezultat. Wojsko Polskie pozyskało od Lasów Państwowych – przy wsparciu samorządu, szczególnie samorządu powiatu janowskiego, nieruchomość, na której to będzie jednostka wojskowa – informował.

„Nieruchomość”, czyli kilkudziesięciohektarowy obszar znajduje się przy drodze ekspresowej S 19. Siedziba batalionu, zdaniem Ministra, powstanie bardzo szybko. – Podobnie działaliśmy w województwie podlaskim w Kolnie, gdzie w ciągu 5 miesięcy zorganizowaliśmy jednostkę wojskową we współpracy z władzami samorządowymi – przekonywał.

Nowo formowana Brygada będzie rozlokowana w okolicach Lublina i Rzeszowa, tj. w Poniatowej, Gniewczynie Łańcuckim, Sobieszynie, Wólce Gościeradowskiej i Radzyniu Podlaskim. Jest to obszar południowo – wschodniej Polski, za obronę którego odpowiedzialność spoczywa na żołnierzach Żelaznej Dywizji. Decyzję o rozpoczęciu formowania 18. Brygady Zmotoryzowanej z dowództwem w Poniatowej, czyli czwartej brygady ogólno-wojskowej w ramach 18. Dywizji Zmechanizowanej, Mariusz Błaszczak podpisał 3. października w Siedlcach.

Na zdjęciu (od lewej): Krzysztof Kołtyś – Burmistrz Janowa, Michał Moskal – Szef Gabinetu Wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, Mariusz Błaszczak – Minister Obrony Narodowej, Artur Pizoń – Starosta Janowski

Alina Boś; foto: Anna Sosnówka