Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Organizacja Narodów Zjednoczonych 1 listopada 2005 r. uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Datę wyznaczono na rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.

Liczba ofiar Holokaustu – ludobójstwa w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką, szacowana jest na prawie 6 mln europejskich Żydów, z których jedną trzecią stanowiły dzieci. Liczba polskich Żydów wśród ofiar Zagłady szacowana jest według różnych źródeł na 2,6 – 3,3 mln osób.

Mimo, że wiele ofiar nie ma własnych grobów, pamięć o nich jest przekazywana przez ludzi, miejsca upamiętnienia i instytucje. W powiecie janowskim jest podobnie. „Znicze Pamięci” zapłonęły przed tablicą Muzeum Regionalnego, upamiętniającą pomordowanych w czasie drugiej wojny światowej janowskich Żydów, oraz przed Epitafium Pamięci 199 mieszkańców Janowa i okolic, zamordowanych w niemieckich obozach koncentracyjnych i innych miejscach kaźni. Hołd pomordowanym oddali: Jerzy Bielecki – Poseł na Sejm RP, Artur Pizoń – Starosta Janowski, Michał Komacki – Wicestarosta, Grzegorz Krzysztoń – Sekretarz Powiatu, Krzysztof Kołtyś – Burmistrz Janowa, Bożena Czajkowska – Sekretarz Gminy oraz Zbigniew Nita, Urszula Łukasik, Antoni Florczak z Janowskiego Stowarzyszenia „Ławeczka Dialogu”.

Eryk Widomski; foto: Dorota Kozdra, Piotr Czajka