Młoda stypendystka, Hirek i czerwona dacia w „Promyku” i „Słonecznym domu”

O co chodzi? Ano o to, że w naszych powiatowych placówkach opiekuńczo – wychowawczych „Promyk” i „Słoneczny dom” sporo się ostatnio dzieje. Kilka dni temu „Panorama Powiatu Janowskiego” gościła tam z wizytą na zaproszenie Pani Dyrektor Anny Pecki. Obecnie oba domy zamieszkuje łącznie trzydzieścioro jeden dzieci; każde z nich jest inne, wyjątkowe na swój własny sposób. Jedną z wychowanek jest  Kornelia Pietrzak, która jest świeżo upieczoną stypendystką Starosty Kraśnickiego. Jak mówi dyr. Anna Pecka – „Kornelia jest wyjątkowo uzdolniona językowo i w kierunku gastronomicznym. Trzy miesiące była na stażu szkoleniowym w warszawskim hotelu Regent, gdzie eventy zaczynają się od 300 osób, a ich podniebienia są niezwykle wysublimowane. Toteż Kornelia miała okazję zdobyć cenne doświadczenie w sztuce kulinarnej; zarówno samego przyrządzania i komponowania potraw, jak i w sztuce ich estetycznego podawania”. Życzymy młodej stypendystce wielu sukcesów na obranej przez nią ścieżce kariery zawodowej.

Innym równie ważnym działaniem placówek jest umożliwienie dzieciom korzystania z nowej dla nich formy terapii, a pomaga w tym Hirek… niesamowicie sympatyczny i przyjacielski pies. Dzieci bowiem uczęszczają na zajęcia z dogoterapii w Regionalnym Punkcie Diagnozy i Terapii w Lublinie. Dyr. Anna Pecka mówi: „Nasze dzieci często wywodzą się ze środowisk przemocowych, mają różne traumy, a przede wszystkim mają ogromny deficyt czułości i przytulania.  Są diagnozowane w wielu kierunkach przez szerokie grono  specjalistów, w tym psychologów i psychiatrów, a ci… zapisują Hirka na receptę. Jest to pies szkolony do terapii w traumach. Poprzez dotyk uczy te dzieci czułości, otwierania się na emocje. Widać pierwsze efekty chociażby w postaci zaniku tików nerwowych”.

Standardem w placówce jest umożliwianie dzieciom rozwoju osobistego w postaci uczęszczania na wszelkiego rodzaju zajęcia dodatkowe czy korepetycje, wyjazdy na wycieczki czy do lekarzy różnych specjalizacji. Koniecznością zatem stał się zakup auta, aby móc bez przeszkód realizować wszystkie aktywności. Pozyskano zatem środki zewnętrzne, w większości pochodzące z Fundacji PKO B.P., część dołożył Powiat Janowski i tak oto 7-osobowy, bezpieczny, przestrzenny i ekonomiczny samochód marki Dacia stał się własnością „Promyka” i „Słonecznego domu” i już służy dzieciom. Życzymy żeby służył jak najdłużej.

Tekst: Kamila Strykowska-Momot

Foto: arch. „Promyk”, „Słoneczny dom”