Młodzież ZS CKR w Potoczku na otwarciu „Narodowej Galerii Niepodległości Polski 100” w Kochanach 

Czwartego listopada 2022r. delegacja nauczycieli i młodzieży z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku uczestniczyła w otwarciu „Narodowej Galerii Niepodległości Polski 100” w Kochanach. Uczniowie skorzystali z osobistego zaproszenia Ryszarda Koczwary – prezesa Jastkowickiego Stowarzyszenia Kulturalno – Historycznego „Dziedzictwo i pamięć”.

Narodowa Galeria Niepodległości w Kochanach to projekt malarski, który został zainicjowany przez Stanisława Dworaka – prezesa Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie. Projekt ten wpisuje się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości poprzez przedstawienie na płótnach 100 osób, które się do tego przyczyniły. Autorami prac są artyści – malarze z Polski i z zagranicy.

Wystawa, która swoją premierę miała w Muzeum Niepodległości w Galerii Brama Bielańska w Warszawie, mieści się w specjalnie wyremontowanym pawilonie i dopełnia infrastrukturę Żywego Muzeum Wsi i Rzemiosła Polskiego w Osadzie w Kochanach. Prezentuje portrety wybitnych Polaków, którzy czynem, wyobraźnią i duchem umacniali tożsamość narodową i przygotowali swoich rodaków do Niepodległości.

Młodzież ZS CKR w Potoczku z opiekunami serdecznie polecają wszystkim zainteresowanym to wspaniałe miejsce do zwiedzania i pogłębiania patriotyzmu oraz uwrażliwiania się na dzieła sztuki i kulturę ludową.

Tekst; foto: Diana Sadowska, Helena Ślusarz