Muzeum Fotografii. Sylwetkę Mistrza Pendereckiego prezentował Janusz Marynowski

W piątek 16 czerwca w Galerii Muzealnej przy Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim odbył się już 59 wernisaż wystawy fotograficznej „Maestri”. Janusz Marynowski z Warszawy zaprezentował sylwetkę Mistrza Krzysztofa Pendereckiego, ale również kilku najbardziej znanych na świecie dyrygentów (Yehudi Menuhina, Jerzego Maksymiuka, Andreasa Mustonena i innych). To było fantastyczne. Zebrani przez ponad godzinę słuchali opowieści bardzo indywidualnych, koleżeńskich, czasami wesołych również mistrza Janusza.

Janusz Marynowski – muzyk, kontrabasista, związany z orkiestrą Sinfonia Varsovia od ponad 35 lat a dyrektor od ponad 20, fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Zrealizował kilkanaście wystaw indywidualnych i kilka zbiorowych. Publikuje w kwartalniku Presto, jego prace znalazły się w albumach o wybitnych artystach XX w. Fotografie jego autorstwa są w zbiorach muzeum Mufo w Krakowie, Międzynarodowego Centrum Muzyki w Lusławicach i kolekcjach prywatnych we Francji i Belgii. Kawaler Orderu Literatury i Sztuki Republiki Francuskiej, Srebrnego Krzyża Zasługi i Glorii Artis.

– Wystawa „Maestri” ukazuje portrety legendarnych dyrygentów XX wieku, współpracujących z Orkiestrą Sinfonia Varsovia. Możliwość bliskiego kontaktu z artystami pozwoliła na uchwycenie emocji tuż przed i po koncercie. Głównym bohaterem wystawy jest maestro Krzysztof Penderecki, wieloletni dyrektor artystyczny Sinfonii Varsovii. Zdjęcia wykonywane były na przestrzeni ponad 35 lat – mówi Janusz Marynowski.

Atrakcją wernisażu była również prezentacja przystawki do aparatu fotograficznego japońskiego twórcy Haruhisa Tarasaki. Na świecie jest kilkadziesiąt takich kamer. O samym pomyśle Haruhisa oraz o możliwościach tej przystawki (haruhisacamera) opowiedziała właścicielka jednej z nich Agnieszka Korfanty z Lublina.

Wernisaż odbył się pod honorowym patronatem Burmistrza Krzysztofa Kołtysia oraz Nadleśniczego Waldemara Kuśmierczyka.

Kolejne spotkania już w lipcu, tym razem przeniesiemy się do Krainy Koziołka Matołka i do Pacanowa. Wystawa fotograficzna międzynarodowa „Wszystkie dzieci nasze są” z Centrum Koziołka Matołka zawita do naszej Galerii, a 7 lipca Koziołka Matołka wraz z koleżanką będzie można spotkać w Janowie Lubelskim i nad Zalewem.

Antoni Florczak; foto: archiwum autora