„Na chwałę Boga i Ojczyzny” Diecezjalny Konkurs Pieśni Religijno – Patriotycznej

Ósmego czerwca 2021 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Potoczku odbył się X Diecezjalny Konkurs Pieśni Religijno – Patriotycznej, którego mottem były słowa wypowiedziane przez Świętego Jana Pawła II: „Przyszłość Polski zależy od Was i musi od Was zależeć”. Honorowy patronat nad uroczystością w tym roku objęli: Biskup Krzysztof Nitkiewicz – Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej, Jerzy Bielecki – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Lech Sprawka – Wojewoda Lubelski, Teresa Misiuk – Lubelski Kurator Oświaty, Artur Pizoń – Starosta Janowski, Ks. Kanonik Krzysztof Woźniak – Dziekan Dekanatu Modliborzyckiego, Ks. Artur Dyjak – Proboszcz Parafii Św. Mikołaja Biskupa w Potoku Wielkim oraz Leszek Nosal – Wójt Gminy Potok Wielki.

W tym roku, jubileuszowy konkurs ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną odbył się w nieco innej formie. Niestety nie wszyscy mogli przybyć do szkoły osobiście, ale każdy mógł śledzić występy uczestników oraz cały przebieg uroczystości na kanale YouTube.

Piętnastu wykonawców (solistów i grup wokalnych), reprezentujących szkoły skupione w Sandomierskiej Rodzinie Szkół im. Świętego Jana Pawła II, szkoły z województwa lubelskiego oraz z terenu gminy Potok Wielki wcześniej nagrało swoje występy, które w dniu konkursu były odsłuchane.

Zmagania wokalne utalentowanych, młodych wykonawców w tym roku oceniało jury w składzie: Anna Ewa Sobota – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Trzydniku Dużym, Alicja Szewczyk – opiekun artystyczny i wokalny Katolickiego Domu Kultury „Arka” w Racławicach oraz ks. Eugeniusz Kozłowski – pasjonat muzyki.

Swoją obecnością za pomocą mediów uroczystość uświetnił Jego Ekscelencja Ks. Biskup Krzysztof Nitkiewicz, który wyraził wielką radość, że – pomimo trudności, konkurs w tym roku odbył się. Z jednej strony, spuścizna Świętego Jana Pawła II, z drugiej strony wielkie dziedzictwo narodowe zostało przybliżone. Dodał, że tak jak kiedyś w rodzinach dziadkowie i rodzice uczyli pieśni patriotycznych, to dzisiaj tę rolę podtrzymuje Szkoła i Kościół, a to spotkanie w Potoczku jest tego pewnym urzeczywistnieniem. Ks. Biskup udzielił obecnym pasterskiego błogosławieństwa.

Na podsumowanie konkursu przybyli również: Dziekan Dekanatu Modliborzyckiego, Proboszcz Parafii w Potoku Wielkim, Wójt Gminy Potok Wielki i Przewodniczący Rady Gminy oraz Dyrektorzy okolicznych szkół. Za pośrednictwem Google Meet połączyli się: Dyrektor Wydziału Kształcenia Ogólnego Lubelskiego Kuratorium Oświaty oraz Wicestarosta Janowski..

Miłym akcentem uroczystości było wykonanie pamiątkowego zdjęcia. Cała społeczność szkolna – uczniowie, nauczyciele, pracownicy oraz zaproszeni goście ustawili się na boisku szkolnym tak, aby uformować napis JP II widoczny z lotu ptaka.

Dyrektor szkoły Jan Brzozowski podsumowując uroczystość podkreślił, że ważne jest, aby pamięć o naszym Wielkim Rodaku była pielęgnowana, aby uczniowie poznawali wartości, jakimi żył ich patron, i nimi kierowali się w życiu. Zaznaczył również, że pieśni mają znaczące działanie w wychowaniu religijnym i patriotycznym młodego pokolenia. Pieśni zawsze podnosiły na duchu, uczyły wiary do Boga, były modlitwą w trudnych chwilach. Zamykając X Diecezjalny Konkurs Pieśni Patriotyczno – Religijnej podziękował wszystkim przybyłym gościom, uczestnikom, sponsorom nagród oraz zaprosił na kolejną edycję, wyrażając nadzieję, że odbędzie się już w tradycyjny sposób.

Pełna fotogaleria:
https://drive.google.com/drive/u/2/folders/1_Oj46-p4-tNpA45pgUt13debzWpecnsx

Protokół z X Diecezjalnego Konkursu Pieśni Patriotyczno-Religijnej (online), organizowanego przez Publiczną Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Potoczku

Komisja w składzie: Anna Ewa Sobota, Alicja Szewczyk, ks. Eugeniusz Kozłowski, biorąc pod uwagę regulaminowe kryteria oceny, postanawia przyznać:

Kategoria kl. IV – VI szkoła podstawowa

– I miejsce – Aleksander Szwarnowiecki z Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu;

– II miejsce – Julia Woźniak z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. św. Jana Pawła II w Łuszczowie;

– III miejsce – Zespół wokalny „Perełki Papieskie” z Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Gościeradowie;

Wyróżnienia

Dawid Przybysz z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Groblach;

– Kinga Małek z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kocudzy;

– Olga Żurawicz z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Stojeszynie Pierwszym;

– Grupa wokalno-instrumentalna z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pysznicy;

– Wiktoria Erbetowska, Zuzanna Kubik z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ofiar Katynia w Potoku Wielkim

Kategoria kl. VII – VIII szkoła podstawowa i szkoła średnia

– I miejsce – Klaudia Huk z Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu;

– II miejsce – Julia Papierz, Justyna Rawska, Martyna Wnuk z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kocudzy;

– III miejsce ex aequo – Paulina Kulpa z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Potoczku, Maria Marzęda z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ofiar Katynia w Potoku Wielkim

Wyróżnienia

– Aneta Luks z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Stojeszynie Pierwszym;

– Oliwia Majka ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Mściowie;

– Emilia Łazarz, Błażej Bącal z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku.

Jury dziękuje za odwagę i trud, jakimi wykazali się wszyscy uczestnicy konkursu, nie tylko śpiewając, ale także stając przed kamerą w celu rejestracji występu. Nauczycielom dziękujemy za przygotowanie uczniów do konkursu. Zachęcając do uczestnictwa w kolejnych edycjach tego wyjątkowego wydarzenia, chcemy za świętym Janem Pawłem II powtórzyć: „Przyszłość Polski zależy od was. I od Was musi zależeć”.

Organizatorom i pomysłodawcom, na czele z dyrektorem Janem Brzozowskim, należą się słowa podziękowania i uznania. Dzięki Państwa zaangażowaniu, pielęgnowane są wartości: szacunek, miłość i dobro – tak bardzo potrzebne w kształtowaniu osobowości młodego pokolenia. Gratulujemy podjęcia wysiłku organizacji jubileuszowej edycji konkursu, pomimo trudnej rzeczywistości, z którą – w dobie pandemii, przyszło nam się zmierzyć.

Mamy nadzieję na spotkanie w Potoczku za rok, czego Państwu i sobie życzymy! Kłaniamy się nisko!

Anna Ewa Sobota, Alicja Szewczyk, ks. Eugeniusz Kozłowski; foto: nadesłano