Nowa ścieżka pieszo – rowerowa połączy Janów z Zofianką

O ścieżkę pieszo – rowerową przy drodze krajowej nr 74 mieszkańcy Zofianki Górnej upominali się od lat, aż w końcu powiedzieli „dość”. Pod koniec września 2019 roku zaczęli protestować i blokować ruch na krajówce, co nie uszło uwadze rządzących. Zareagował sam Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, który 25. września tegoż roku zajechał na Zofiankę, by „ugasić pożar” i poinformować protestujących o ujęciu zadania w programie inwestycyjnym Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie.

Machina poszła w ruch – w 2019 roku projekt budowlany i dokumentacja techniczno – projektowa, a w 2020 budowa, z której nic nie wyszło ze względu na pandemię… Ale, co się odwlecze, to nie uciecze…. Pierwszego września 2021 roku, Lubelska GDDKiA bez gadania podpisała umowę z LS – Complex w Lublinie na realizację zadania o wartości prawie 3 mln zł.

Najpierw, w okolicach ścieżki pieszo – rowerowej zaczęli kręcić się geodeci, wytyczając „ziemny bieg zdarzeń” ponad półtorakilometrowego odcinka „duktu” o szerokości 2,5 metra. Potem, pojawiły się koparki i inny sprzęt oraz budowlańcy w neonowych, z daleka widocznych strojach. Każdego dnia, prace posuwają się do przodu. Widać, że wykonawcy zależy na czasie i opinii. Póki co, uwag brak.

Z zapisów umowy wynika, że ścieżka ma być zrobiona do 30. kwietnia 2022 roku.

Alina Boś; foto: Piotr Czajka