Nowa strażnica. Jest grunt i dokumentacja, w następnym roku przetarg i budowa

Udało się! Budowa strażnicy w Janowie Lubelskim – za sprawą podpisu Prezydenta Andrzeja Dudy pod ustawą modernizacyjną służb mundurowych na lata 2022-2025, stała się faktem. Inwestycja pochłonie 28,5 mln zł. Prace ruszą w następnym roku. Inicjatorem budowy nowej siedziby jest straż pożarna na czele z Komendantem Grzegorzem Pazdrakiem oraz Starostwo Powiatowe.

Pierwszy krok w kierunku budowy nowej siedziby Komendy Powiatowej PSP wraz z Jednostką Ratowniczo – Gaśniczą zrobiono w ubiegłym roku, kiedy to Powiat Janowski – za prawie 580 tys. zł, zakupił działkę o ponad hektarowej powierzchni od Spółdzielni Kółek Rolniczych w Janowie Lubelskim. Zakupił i przekazał w trwały zarząd Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w  Janowie Lubelskim.

Drugim warunkiem, koniecznym do zakwalifikowania inwestycji do rządowego programu, była dokumentacja projektowa i wykonawcza, również sporządzona w ubiegłym roku. Koszt dokumentacji to kwota rzędu 200 tys. zł (60 tys. dołożył Powiat Janowski, a po 20 tys. zł gminy Batorz, Chrzanów, Dzwola, Godziszów, Janów Lubelski, Modliborzyce i Potok Wielki, co daje ogółem 140 tys. zł).

Trzeci warunek to pozwolenie na budowę, które pojawi się lada tydzień.

Budynek jednostki powstanie w Borownicy przy „krajówce” u wlotu do Janowa (od strony Lublina). Powierzchnia użytkowa obiektu to prawie 2 tys. metrów kwadratowych. Strażnica ma być nowoczesna, ale przede wszystkim funkcjonalna. – Budynek zostanie wyposażony „od a do zet” z pieniędzy zewnętrznych (ze starej siedziby zabierzemy jedynie dokumenty i samochody) – informuje Pazdrak.

Nowa strażnica zostanie „zaopatrzona” w klimatyzację, systemy wentylacji, panele fotowoltaiczne o mocy 50 kW, solary, agregaty prądotwórcze oraz 10-stanowiskowy garaż dla wozów bojowych i pojazdów pomocniczych. Będą szatnie, magazyny, pomieszczenia sanitarne, pralnie, sypialnie, biura dowódcy, itp. Do tego dochodzi stacja obsługi urządzeń ochrony dróg oddechowych, myjnia, warsztat, parking, CPN i nowoczesne centrum kierowania. Wydzielone są pomieszczenia na serwerownię, świetlicę, saunę, jadalnię, łazienki, kuchnię i dobrze wyposażoną siłownię. Będzie też wielofunkcyjne boisko sportowe, bieżnia, tor przeszkód i plac do ćwiczeń.

Ewenement stanowi mini poligon dla jednostek OSP (duży plac z budynkiem, w którym będzie można zadymiać, gasić, itp.). W projekcie, figuruje również zbiornik przeciwpożarowy na wypadek „podatku od deszczu” – aby nie płacić, jeśli opłata od deszczu wejdzie w życie (odpowiednio zabezpieczony zbiornik będzie gromadził wodę z placu do celów szkoleniowych). Zwiększy się też powierzchnia z ponad 30 arów na prawie 1,1 hektara.

Dodajmy, że w ustawie modernizacyjnej, wśród 53 tego typu zadań w kraju, z województwa lubelskiego została ujęta jedynie budowa strażnicy w Janowie i Puławach.

Kluczowe znaczenie dla powodzenia inwestycji miały działania niektórych osób… – Przede wszystkim, Posła Jerzego Bieleckiego, Starosty Artura Pizonia oraz Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP Grzegorza Alinowskiego, dzięki którym inwestycja znalazła się w ustawie modernizacyjnej i zdobyła rządowe wsparcie – wymienia Pazdrak.

Komendant chwali sobie współpracę ze Skarbnik Powiatu Barbarą Fuszarą, Członkami Zarządu – Michałem Komackim, Józefem Wielebą, Władysławem Sową i Zenonem Zyśko oraz radnymi powiatowymi, którzy od samego początku wspierali starania w tym zakresie. Pazdrak docenia też partycypowanie w kosztach dokumentacji zadania poszczególnych gmin.

Alina Boś; wizualizacja: KP PSP w Janowie Lubelskim