Nowe możliwości dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy i seniorów z gminy Chrzanów

Prawie 800 tys. zł trafi na rehabilitację społeczną 38. uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Janowie Lubelskiem.

Niemalże 640 tys. zł stanowią środki unijne, reszta to wkład własny Powiatu Janowskiego (prawie 120 tys. zł) i budżetu państwa (prawie 40 tys. zł). Promesę – z ramienia Powiatu Janowskiego, odebrał dzisiaj w Lubelskim Urzędzie Marszałkowskim Michał Komacki – Wicestarosta Janowski.

Projekt – pod nośnym tytułem „Otwarty świat – szansa na rozwój i niezależność”, obejmuje szeroki wachlarz usług, dostosowanych do indywidualnych potrzeb i możliwości osób z dysfunkcją ruchu i zaburzeniami psychicznymi… Usług dosyć ciekawych, typu warsztaty filmowe (łącznie z nakręceniem filmu i reklamy), teatralno – muzyczne, logo- i socjoterapeutyczne, florystyczne, kulinarne i carvingu. Do tego dochodzą spotkania okolicznościowo – integracyjne, dzienne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej oraz zajęcia indywidualne z masażystą, logopedą, a nawet prawnikiem.

Program kładzie nacisk na „Indywidualne potrzeby mieszkańców ŚDS, które mają być na pierwszym miejscu”… Potrzeby, z którymi wiąże się niezbędne wyposażenie i materiały warsztatowe, które pochłoną około 200 tys. zł. Największe wydatki dotyczyć będą zakupu gastronomicznego pieca elektrycznego, nagłośnienia estradowego, stołu rehabilitacyjnego (elektrycznego), rowerów, sprzętu do pielęgnacji roślin, wieży audio, laptopa, drukarki, itp.

Kilkaset tys. zł pochłonie też wynagrodzenie specjalistów, terapeutów, opiekunów.

Projekt zakończy się 30. czerwca 2023 roku, a nadzór nad jego prawidłową realizacją będzie sprawował Zarząd Powiatu w Janowie Lubelskim.

Dodajmy, że promesę na prawie 750 tys. zł odebrał dzisiaj w Lublinie również Marcin Sulowski – Wójt Gminy Chrzanów. Wartość zadania ogółem to kwota rzędu 915 tys. zł (projekt dotyczy utworzenia Klubu Seniora dla 32. mieszkańców gminy).

Na zdjęciu (drugi i trzeci od lewej): Michał Komacki – Wicestarosta Janowski, Marcin Sulowski – Wójt Gminy Chrzanów.

Alina Boś; foto: Lubelski Urząd Marszałkowski