Ogólnopolska Akcja Czytelnicza „Czytamy z Sercem” – III edycja

29. września w Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania rozpoczyna się Ogólnopolska Akcja Czytelnicza „Czytamy z Sercem”, w tym roku była to jej trzecia edycja. W tym dniu, wspominaliśmy znakomitą pisarkę Janinę Porazińską (urodzoną 29 września 1888 r., autorkę książek dla dzieci i młodzieży), czytając, a nawet śpiewając wybrane fragmenty jej twórczości. Wszystkie zaplanowane na to spotkanie czytelnicze atrakcje odbywały się w doborowym towarzystwie uczniów klas I – „a” i „e” szkoły podstawowej w Janowie Lubelskim ze wspaniałymi wychowawczyniami – Dorotą Pietraszuk i Katarzyną Lachawiec.

Kolejne dni „sercowej” akcji były równie ciekawe, a to za sprawą jej uczestników i oczywiście wspaniałej literatury. Było październikowe, sercowe spotkanie z klasą I „d” (wychowawczyni – Ania Żytko) i klasą II „b” (wychowawczyni Justyna Wieleba). W tak doborowym towarzystwie promowaliśmy czytelnictwo i zgłębialiśmy wiedzę na temat serca. Rozmawialiśmy o tym, jak należy właściwie  troszczyć się o każde dziecięce serduszko. Bez przerwy padały cenne wskazówki i porady dla dzieci i od dzieci, dotyczące zdrowego stylu życia i troski o serce. Były recepty i bibliotekarskie zalecenia. Ustaliliśmy wspólnie, że serce nie tylko jest do kochania, uwielbia także czytać, a czytanie z sercem działa terapeutycznie na każdego pacjenta.

W kolejnych dniach gościliśmy w grupie smacznych „Jagódek” i  barwnych „Motyli” janowskiego Przedszkola Tęczowego. Był teatrzyk Kamishibai z „Sercem Misia”, specjalnie przygotowane na tę okazję karty pracy. Znajdowaliśmy właściwy klucz, aby otworzyć nasze ciepłe serduszka, wypisywaliśmy dla każdego dziecka recepty – recepty na czytanie z sercem.W tym miejscu składamy serdeczne podziękowania dla pań z Ohp GW Janów Lubelski – Iwony Kramskiej i Elżbiety Jaworskiej, które na potrzeby akcji wcieliły się w role pań doktor.

Kolejna wizyta z sercowym czytaniem odbyła się w przesympatycznych grupach „Pszczółek” i „Misiów” sąsiadującego z biblioteką Przedszkola. Były rozmowy o zdrowych dziecięcych serduszkach (wiedza dzieci jest zaskakująca), bajka o poszukiwaniu prawdziwego serca w interpretacji Haliny Pawusiak, teatrzyk z autorskim tekstem nie byle kogo, bo organizatorki akcji – Małgorzaty Ficoń, „Serce misia” oraz recepty na zdrowe czytanie.

Do akcji włączyli się także: Zuzanna Skoczyńska, prezentując ciekawy tekst „Bajka o sercu” autorstwa Michała Filipka oraz Jarosław Lalik jako animator pacynkowej bajki „Serce Misia”, napisanego przez Małgorzatę Ficoń.

Mamy nadzieję, że Ogólnopolska Akcja Czytelnicza „Czytamy z Sercem” zaszczepiła nawyk czytania a systematyczne sięganie po lekturę zaprocentuje w przyszłości. Czytajmy, czytajmy z dziećmi choć 20 minut dziennie – codziennie pamiętając, że zdrowym sercem czytamy dwakroć mocniej.

Tekst; foto: pracownicy janowskiej Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie