Ogólnopolski Konkurs Orki Szkół Rolniczych. ZS CKR w Potoczku – za sprawą Szymona Rycerza, piątą drużyną w kraju

Jesień to czas, w którym szkoły rolnicze tętnią życiem. Prace ścierniskowe, orka, przygotowanie materiału siewnego oraz siew ozimin – to najważniejsze zadania, przed jakimi stoi gospodarstwo szkolne. Wszyscy starają się, jak mogą, tylko kto jest najlepszy?

Postanowili to sprawdzić pracownicy ZS CKR w Żarnowcu z dyrektor Ewą Śrubarczyk na czele, organizując II Ogólnopolski Konkurs Orki Szkół Rolniczych, prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W konkursie wystartowało 26 drużyn z całego kraju, a poziom rywalizacji był wyrównany i bardzo wysoki. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku reprezentował Szymon Rycerz z klasy III Technikum w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, uzyskując wysokie 5 miejsce! Szymona, który do konkursu przygotowywał się pod moim okiem, wspierali młodsi koledzy przy okazji zbierając cenne doświadczenie na przyszłość.

Konkurs składał się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna sprawdzała poziom wiedzy z zakresu BHP, konstrukcji pługa i sztuki orki. Jednak to część praktyczna wywołała najwięcej emocji. Zawodnik, po wylosowaniu poletka i zestawu (ciągnik + pług) udawał się na wylosowane miejsce i czekał na swoją próbę. Orka konkursowa polegała na podziale poletka, wykonaniu bruzd wstępnych i wykonanie orki właściwej w skład i rozorywkę.

Szymonowi dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły, gratulujemy świetnego wyniku i życzymy dalszych sukcesów.

Tekst; foto: Paweł Nieściur