Powiat Janowski chce wybudować strzelnicę. Starostwo składa wniosek do Ministerstwa Obrony Narodowej

W Janowie, miejsce na strzelnicę się nie znalazło. Trudno, znalazło się za to w Wierzchowiskach w gminie Modliborzyce. Chodzi o 3,5-hektarową działkę, którą Skarb Państwa przekaże – w formie darowizny, na rzecz Powiatu Janowskiego (uchwałę w sprawie nabycia nieruchomości radni powiatowi podjęli na sesji we wtorek 28. lutego).

Teren pod budowę strzelnicy wraz z dokumentacją to podstawa przy ubieganiu się o dofinansowanie z Ministerstwa Obrony Narodowej. Stosowny wniosek na „klasyczną strzelnicę wielkogabarytową” do Ministerstwa Obrony Narodowej złoży janowskie Starostwo. Jeśli wniosek przejdzie, to budowa strzelnicy ruszy jeszcze w tym roku. Inwestycja byłaby realizowana z ministerialnym wsparciem w wysokości 80 procent, resztę stanowiłby tzw. „wkład własny” Powiatu Janowskiego i Gminy Modliborzyce.

O strzelnicę, miejscowe stowarzyszenia o charakterze proobronnym upominają się od lat. Najpierw, czyniono starania i wysiłki, by strzelnica powstała w Janowie. Niestety, nie znalazła się lokalizacja. Temat upadł, aż do teraz, kiedy znalazł się „sprzyjający” grunt w Wierzchowiskach Pierwszych. Grunt całkiem spory, podobnie jak szacunkowy koszt inwestycji – ponad 3,5 mln zł.

Po wczorajszej sesji powiatowej, temat „ożył” również w środowisku strażaków, żołnierzy rezerwistów, myśliwych, członków grup rekonstrukcyjnych, a nawet uczniów szkół średnich… Prawdziwa strzelnica, której budowę popierają radni powiatowi i masa osób, które nie mają wiedzy, jak posługiwać się bronią. Może i nie umieją strzelać, ale chcą się uczyć… Kobiety też… Podobnie, jak uczniowie klas mundurowych, chociażby Zespołu Szkół. Co prawda, mają u siebie strzelnicę wirtualną, ale to nie to samo, co strzelnica w terenie.

Wiadomo, że wzmożone zainteresowanie obsługą broni i nauką strzelania (bywa, że z uzyskaniem pozwolenia na broń) wiąże się z wojną na Ukrainie. Z agresją Rosji na Ukrainę wiąże się też decyzja Ministerstwa Edukacji i Nauki, które w ubiegłym roku wprowadziło elementy przysposobienia obronnego do szkół podstawowych i średnich.

Czy wniosek przejdzie? Z uwagi na położenie geograficzne i zupełny brak tego typu infrastruktury strzeleckiej w terenie, miejmy nadzieję, że tak.

O sprawie będziemy informować.

Alina Boś; na zdjęciu uczniowie Zespołu Szkół podczas otwarcia wirtualnej strzelnicy; foto: archiwum ZS