Powiat Janowski. Nowe kursy pasażerskie z dofinansowaniem Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych

Ponad 120 tys. zł dofinansowania do nowych kursów pasażerskich (do grudnia br.) otrzyma Powiat Janowski z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Resztę, czyli około 15 tys. zł, do przewozów dołoży sam.

Stosowną umowę z dwoma przewoźnikami – Zbigniewem Zgórką i Sylwestrem Grędą podpisano 29. marca br. w janowskim Starostwie. Dokument ze strony Powiatu Janowskiego podpisał Artur Pizoń – Starosta Janowski, Michał Komacki – Wicestarosta oraz Barbara Fuszara – Skarbnik Powiatu. W spotkaniu uczestniczył również Jerzy Bielecki – Poseł na Sejm RP oraz Andrzej Ciupak – radny powiatowy.

Warto dodać, że z puli 800 mln zł, które Rząd zabezpieczył na ten cel w budżecie państwa na 2021 rok, Województwo Lubelskie otrzyma prawie 67 mln zł.

Dodajmy, że „Fundusz Autobusowy”, utworzony dwa lata temu, ma za zadanie „przywracać ważne dla lokalnej społeczności połączenia pasażerskie, które kiedyś – ze względu na nierentowność, zostały zlikwidowane”.

Poniżej, rozkład jazdy.

1. Linia nr 1: Gwizdów – Maliniec – Potoczek – Brzeziny – Stojeszyn – Słupie – Modliborzyce – Janów Lubelski. Na linii komunikacyjnej będą realizowane 4 kursy dziennie w dni powszednie (od poniedziałku do piątku):
    • 2 kursy na trasie Gwizdów – Maliniec – Modliborzyce – Janów Lubelski (wyjazd z Gwizdowa o godz. 6.25 i 13.30);
    • 2 kursy na trasie Janów Lubelski – Modliborzyce – Maliniec – Gwizdów (wyjazd z Janowa Lubelskiego o godz. 8.40 i 15.20).

Długość linii wynosi 31,5 km, a przewidywany przebieg do końca obowiązywania umowy oszacowano na 24 tys. km.

Zadanie o wartości rzędu 70 tys. zł wykona firma przewozowa Sylwestra Grędy z gminy Potok Wielki.

1. Linia nr 2: Antolin – Wierzchowiska Pierwsze – Wolica Druga – Wolica Pierwsza – Modliborzyce – Janów Lubelski. Na linii komunikacyjnej będą realizowane 4 kursy dziennie przez 7 dni w tygodniu:
    • 2 kursy na trasie Antolin – Wolica Pierwsza – Modliborzyce – Janów Lubelski (wyjazd z Antolina o godz. 6.10 i 18.20);
    • 2 kursy na trasie Janów Lubelski – Modliborzyce – Wolica Pierwsza – Antolin (wyjazd z Janowa Lubelskiego o godz. 7.00 i 19.00).

Długość linii na tym odcinku drogi powiatowej wynosi 23,5 km. Do zrobienia (do końca roku) jest 25 tys. km.

Zadanie zrealizuje firma transportowa Zbigniewa Zgórki z gminy Modliborzyce. Szacunkowa wartość umowy – prawie 65 tys. zł.

Alina Boś; foto: Anna Pyć