Powiat janowski. Obchody 11 Listopada skromne i ciche

W powiecie janowskim, środowe uroczystości w 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości zapoczątkuje msza św. w Janowskiej Kolegiacie z podyktowaną przez koronawirusa liczbą wiernych. Nabożeństwo w intencji Ojczyzny rozpocznie się o godzinie 9.00.
Tego dnia, przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych (powiatowych i gminnych) – w imieniu mieszkańców Ziemi Janowskiej, złożą kwiaty przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego i Wincentego Witosa.
W tym roku, ze względu na pandemię, obchody 11 Listopada zostały ograniczone. Nie będzie pocztów sztandarowych, uroczystego przemarszu, Apelu Poległych ani zbiórki na renowację zabytków cmentarnych. Będzie zacisze domowe z wywieszoną flagą, będącą wyrazem szacunku dla walczących o wolną i niepodległą Polskę.
Podobnie było podczas czerwcowych uroczystości na Porytowym Wzgórzu, z tą różnicą, że liczba zachorowań w owym czasie była zdecydowanie niższa. Dzisiaj jest inaczej. Ósmego listopada, w powiecie janowskim odnotowano 291 nowych zakażeń. Ogółem, od początku trwania pandemii w naszym regionie na koronawirusa zachorowało 823 osoby, 18 zmarło, a 501 ozdrowiało.
W związku z pandemią, rekomendowane są maseczki i właściwy dystans.

Tekst; foto: Alina Boś