Prawie pół mln zł z Ministerstwa Cyfryzacji na zdalne nauczanie w szkołach średnich i podstawowych w powiecie janowskim

Osiemdziesiąt tys. zł dla Powiatu Janowskiego, 70 tys. zł dla gminy Janów Lubelski, po 60 tys. dla gminy Godziszów, Dzwola, Modliborzyce i Potok Wielki, a po 45 tys. zł dla gminy Batorz i Chrzanów – lokalne samorządy korzystają z rządowego dofinansowania na zakup sprzętu komputerowego do zdalnego nauczania w szkołach średnich i podstawowych.

Wcześniej, z własnego budżetu wyasekurowały środki finansowe na ten cel, wiedząc, że zakup będzie w stu procentach refundowany przez Ministerstwo Cyfryzacji. Jedni już sprzęt zakupili i użyczyli uczniom i nauczycielom do użytkowania, inni są w trakcie.

– Ogółem, z rządowej puli 186 mln zł, do powiatu janowskiego trafi prawie pół mln zł. Program nie przewiduje wkładu własnego ze strony samorządu, który na zakup sprzętu komputerowego może otrzymać od 35 tys. do 100 tys. zł w zależności od liczby uczniów w gminie i powiecie – informuje Jerzy Bielecki – Poseł na Sejm RP.

Dzięki rządowemu wsparciu, do szkół w naszym regionie trafi około 200 sztuk sprzętu komputerowego na zajęcia on line, które są obowiązkowe od 25 marca. Od tego dnia, nauczyciele mają obowiązek realizowania programu nauczania drogą internetową. Zdalna edukacja odbywa się w domach. Z jednej strony nauczyciele, z drugiej – uczniowie, a czasami i… rodzice, którzy do tej pory pomagali w odrabianiu lekcji, a teraz „uczą się” wespół z pociechami, co wymaga czasu i cierpliwości obu stron.

Wszystkie szkoły w kraju zamknięto 12. marca, kiedy to Minister Edukacji Dariusz Piontkowski wydał rozporządzenie, zobowiązujące szkoły do prowadzenia zdalnej nauki. W powiecie janowskim, większość szkół średnich i podstawowych – decyzją władz gminnych i powiatowych, zamknięto dzień wcześniej, to jest 11 marca. Zamknięcie szkół z dnia na dzień wymusiło zmianę formy nauki, która przeniosła się do Internetu. Niestety, dla niektórych uczniów barierą do nauki zdalnej jest nadal technologia, a więc brak sprzętu komputerowego, w czym ma pomóc program rządowy.

Dodajmy, że o rządowe pieniądze ubiegają się gminy i powiaty w całym kraju, a jest ich 2.790. Sugerowana cena jednego laptopa czy komputera nie może przekroczyć 3,5 tys. zł, a tabletu – 1,5 tys. zł. Formalności są niewielkie – wniosek, decyzja, umowa i przelew, oczywiście – po przedłożeniu dokumentów, poświadczających zakup.

Dodatkowe pieniądze dla samorządów to efekt współpracy ministrów edukacji i cyfryzacji oraz starań resortu cyfryzacji, dzięki którym Komisja Europejska zgodziła się, aby zaoszczędzone środki w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa przekazać na zakup sprzętu dla szkół.

Alina Boś; foto: Sławomir Kaproń