Przetarg na budowę obwodnicy Dzwoli rozstrzygnięty

Jak informuje Łukasz Minkiewicz z lubelskiego oddziału GDDKiA „Najkorzystniejszą ofertę w przetargu na budowę obwodnicy Dzwoli wraz z przebudową DK74 między Janowem Lubelskim a Frampolem złożyło konsorcjum firm Mosty Łódź – lider i Antex II oraz PBI Infrastruktura – partnerzy”. Dodał jeszcze, że oferta opiewa na ok. 190 mln zł.

Rozpoczęcie prac budowlanych ma nastąpić mniej więcej w połowie bieżącego roku. Planowana obwodnica Dzwoli (ok. 2,7 km) ma ominąć miejscowość od północnej strony. Ma zostać też rozbudowana droga DK74 o długości nieco ponad 9 km, na odcinku od Zofianki Dolnej do połączenia z gotową już obwodnicą Frampola.

W trakcie realizacji inwestycji powstanie droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego): jednojezdniowa, dwupasmowa, o szerokości 7 m, o wzmocnionej konstrukcji nawierzchni. Ponadto zaplanowano jeszcze budowę sześciu skrzyżowań skanalizowanych, dwóch rond i mostu zintegrowanego z przejściem dla pieszych i przejazdem dla rowerów. Dodane też zostaną ekrany akustyczne, zatoki autobusowe, chodniki i drogi do obsługi ruchu lokalnego.

Dzięki wspomnianemu już dostosowaniu konstrukcji drogi do obciążeń 11,5 tony na oś, cały ruch transportowy zostanie wyprowadzony „na zewnątrz” i znacznie odbarczy drogę krajową 74, co powinno być z korzyścią dla ludzi mieszkających przy tej trasie.

Tekst: Kamila Strykowska-Momot

Foto: www.gov.pl