Przetarg rozstrzygnięty, umowa podpisana. Przebudowę drogi na trasie Dzwola – Goraj wykona Konsorcjum Firm PBI

Zarząd Dróg Powiatowych rozstrzygnął przetarg na przebudowę prawie 7-kilometrowego odcinka drogi powiatowej na trasie Dzwola – Kocudza Górna – Łada w kierunku Goraja (do granicy powiatu janowskiego z powiatem biłgorajskim).

Do konkursu zgłosiło się 10 firm, spośród których zadanie za kwotę rzędu 11,7 mln zł wykona Konsorcjum Firm: Lider Konsorcjum – PBI Infrastruktura S.A. Kraśnik i Partner Konsorcjum – PBI WMP Sp. z o.o. Sandomierz.

Umowa z wykonawcą została podpisana wczoraj. – Zadanie – w 95 procentach, zostanie sfinansowane z Rządowego Funduszu „Polski Ład”, resztę dołoży Powiat Janowski oraz gminy Chrzanów i Dzwola – mówi Witold Kuźnicki – Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych.

Plusem programu jest nie tylko wysokość dofinansowania (jedno z najwyższych w infrastrukturze drogowej w historii Powiatu Janowskiego, co nieczęsto się zdarza), ale i wnioski – szybkie i proste, podobnie jak tempo ich rozpatrywania… – I inwestowania, które w tym roku zechcemy utrzymać, a może i zwiększyć – informuje Artur Pizoń – Starosta Janowski.

Inwestycję, spełniającą oczekiwania kierowców, rozpocznie wycinka drzew i krzewów. Usunięte zostaną m.in. przydrożne derenie, jarzębiny, brzozy i topole oraz aronie i orzechy włoskie. „Bezpieczne” są niektóre lipy, akacje, wierzby, śliwy, jabłonie i grusze. – I dobrze – mówią pszczelarze, apelując do urzędników, by w planach nasadzeń w pasach drogowych ujmować drzewa miododajne, typu lipa, akacja, jabłoń czy grusza…

Tematem wiatrochronnego „szpaleru” na wzór alei, wysadzonej lipami w Czarnolesie u Kochanowskiego, żywo zainteresował się Witold Kuźnicki. – Sadzimy lipy. Drogę Dzwola – Goraj obsadzimy pszczołolubnymi drzewami – zadecydował. Zmianę docenią i bartnicy i rolnicy…

Oczywiście, droga zostanie poszerzona, rowy przydrożne – odmulone i oczyszczone, a skarpy wzmocnione koszami siatkowo – kamiennymi. Pojawią się też stalowe bariery drogowe i podziemny – wzdłuż drogi, na głębokości metra – kanał technologiczny do lokowania kabli światłowodowych. Przebudowę zwieńczy nawierzchnia… wielowarstwowa, gruba, mocno zagęszczona, z mrozoodporną i przeciwspękaniową „wkładką”… Nieźle… Na wykonane zadanie, wykonawca udzielił gwarancji jakości i rękojmi, tym razem na 8 lat.

Roboty drogowe ruszą skoro wiosny, a pierwsze samochody samowyładowawcze do wywozu drzewa i gruzu mogą pojawić się nawet w marcu – wszystko zależy od pogody…

Na zdjęciu, podczas podpisania umowy 22. lutego 2022 roku. Dolny rząd (od lewej): Witold Kuźnicki – Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych, Mieczysław Wilk – Prezes Konsorcjum Firm PBI, Artur Pizoń – Starosta Janowski, Jerzy Bielecki – Poseł na Sejm RP; górny rząd (od lewej): Członkowie Zarządu Powiatu – Władysław Sowa, Zenon Zyśko, Józef Wieleba i Michał Komacki – Wicestarosta Janowski.

Alina Boś; foto: Tomasz Krzysztoń