Rocznica śmierci mjr. Hieronima Dekutowskiego

Siódmego marca br. obchodziliśmy 72. rocznicę śmierci mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” – oficera Armii Krajowej, członka Zrzeszenia WiN, cichociemnego. Od 1. marca 2017 roku, „Zapora” jest także patronem Lubelskich Terytorialsów.

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej upamiętnili rocznicę śmierci swojego patrona, wystawiając w niedziele, 7 marca br. posterunek honorowy i składając symboliczną wiązankę przy tablicy pamiątkowej „Zaporczyków” na Placu Zamkowym w Lublinie. Ponadto, delegacja żołnierzy 2 LBOT złożyła wiązankę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, gdzie na Łączce w kwaterze „Ł” latem 2012 roku odnaleziono szczątki majora.

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w piątek, 5 marca br. w Kościele Garnizonowym w Lublinie odbyła się także Msza św. w intencji mjr. Hieronima Dekutowskiego i jego podkomendnych. Złożono kwiaty na symbolicznym grobie „Zapory” na cmentarzu przy ulicy Białej w Lublinie, a także pod pomnikiem przy XXIX LO im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” przy ulicy Lipowej w Lublinie.

Major Hieronim Dekutowski ps. „Zapora” urodził się 24 września 1918 roku w Dzikowie koło Tarnobrzega. Żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, oficer Armii Krajowej, członek Delegatury Sił Zbrojnych i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, cichociemny, kawaler orderu Virtuti Militari. Lubiany przez rówieśników, szybko trafił do harcerstwa. Maturę zdał jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Był ochotnikiem w wojnie obronnej 1939 roku, mając zaledwie 20 lat. Przedostał się do Francji, a następnie do Anglii, gdzie trafił do ośrodka szkoleniowego cichociemnych, gdzie w marcu 1943 roku złożył przysięgę i przybrał pseudonim „Zapora”. Został przerzucony do Polski w nocy z 16. na 17. września 1943 roku. Podporządkowano mu wszystkie oddziały leśne w okręgu lubelskim, a z czasem również tereny Rzeszowszczyzny i świętokrzyskiego. Szesnastego września 1947 został zatrzymany. Przeszedł okrutne śledztwo w centralnym więzieniu MBP przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Do samego końca nie pozostawał bierny, jeszcze przed wykonaniem wyroku podjął nieudaną próbę ucieczki z celi więziennej. Został stracony 7. marca 1949 w więzieniu przy ul. Rakowieckiej i pochowany w tajemnicy w nieznanym przez lata miejscu. Szczątki Hieronima Dekutowskiego odnaleziono latem 2012 roku w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

kpt. Damian Stanula – Oficer Prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej
tel. 261 182 803, tel. kom. 725 880 174, email: d.stanula@ron.mil.pl