Rozpędzony peleton „Białego Kruka” przemknął przez Lasy Janowskie

Szesnastego stycznia 2022 roku w Janowie Lubelskim odbył się V Zimowy Maraton Rowerowy „Biały Kruk”. Wyścig rowerowy, który na stałe wpisał się w kalendarz janowskich imprez, przyciągnął liczne grono chętnych do rywalizacji zawodników. Organizator – Bike Club Janów Lubelski, przygotował dla uczestników dwie trasy: „Fit”, liczącą 26 km oraz „Mega” o długości 39 kilometrów. Zawodnicy rywalizowali w ośmiu kategoriach na każdym z dystansów oraz czterech kategoriach Open. Na krótszym z nich przewidziano również klasyfikację dla mieszkańców Powiatu Janowskiego.

Zimowa aura nie odstraszyła rowerzystów i na linii startu stanęło ponad 200 osób. Uczestnicy maratonu zawitali do nas między innymi z Biłgoraja, Bochni, Chełma, Krakowa, Kraśnika, Lublina, Przemyśla, Rzeszowa, Stalowej Woli, Tarnowa, Warszawy, Wrocławia i wielu innych miejscowości. Niektórzy z nich pokonali znaczną odległość, aby wziąć udział w rowerowej imprezie.

Trasy poprowadzone zostały przez urokliwe zakątki kompleksu Lasów Janowskich.

Po starcie z Zoomu Natury i krótkim rozbiegu, zawodnicy przejechali obok Uroczyska Kruczek, a następnie drogami leśnymi dotarli do Szkółki Leśnej w Gierłachach. Stamtąd, szlakiem konnym w kierunku Rudzkiej Składnicy i poprzez odcinek, poprowadzony nasypem Kolejki Wąskotorowej w okolice Gór Świerszczowych, za którymi zlokalizowany był rozjazd. Trasa „Fit” skręciła w kierunku Cegielni, natomiast „Mega” – w kierunku Momot Dolnych, gdzie zawodnicy do pokonania mieli dwie sekcje krótkich, interwałowych podjazdów. Kolejnym punktem na 39-kilometrowej trasie była Góra Kowalikowa, a za nią Ostoja Konika Biłgorajskiego w Szklarni. Następnie, zawodnicy przejechali do Rezerwatu Szklarnia na znaną z poprzednich edycji ścieżkę przyrodniczą, gdzie do pokonania mieli sekcję techniczną z mostkami i korzeniami. Trasy wyścigu zbiegły się na wysokości Cegielni, zmierzając ponownie w kierunku Kruczka. W drodze powrotnej, uczestnicy przejechali wydmowym wzniesieniem, znanym z zawodów XC, organizowanych przez Bike Club każdej jesieni w ramach zakończenia sezonu wyścigowego. Finisz tradycyjnie rozegrany rozstał na grobli dookoła zalewu, a o ostatecznym rozstrzygnięciu rywalizacji decydowały setne sekundy.

Nagrodą za trudy wyścigu był pamiątkowy medal, wręczony wszystkim zawodnikom, którzy pokonali linię mety. Każdy mógł również liczyć na gorące napoje i ciepły posiłek regeneracyjny. Dodatkowo, pośród uczestników zawodów rozlosowano nagrody.

Impreza odbyła się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego oraz Burmistrza Janowa Lubelskiego Krzysztofa Kołtysia.

Poniżej, lista zwycięzców w kategoriach Open oraz w klasyfikacji mieszkańców Powiatu Janowskiego.

Dystans „Mega”

Mężczyźni Open:

1. Jacek Kłeczek / SST Lubcza / Rzeszów / 01:33:35.

2. Marcin Rydel / U Schabińskiej-ChyrowaSki MTB Team / Przemyśl / 01:33:36.

3. Adrian Torba / Klub Kolarski Jeżowe / Janów Lubelski / 01:33:36.

Kobiety Open:

1. Katarzyna Kowalska-Pac / Reanimacja Rowerowa-Akademia Synergii / Tarnów / 01:46:11.

2. Małgorzata Makowska / Biłgoraj / 02:19:03.

3. Daniela Węglińska / Roztocze Cycling Team / Majdan Stary / 02:24:49.

Dystans „Fit”

Mężczyźni Open:

1. Łukasz Kofin / Wertykal IDC Zabierzów / Zabierzów / 00:59:10.

2. Łukasz Mróz / Chełm / 00:59:10.

3. Robert Sawa / Inżynieria rowerowa / Turka / 00:59:10.

Kobiety Open:

1. Katarzyna Makowska / Lublin / 01:12:19.

2. Katarzyna Bednarczyk / Krężnica Jara / 01:14:12.

3. Ewa Garbacz / Bike Club Janów Lubelski / Janów Lubelski / 01:14:51.

Mieszkaniec Powiatu Janowskiego:

1.Rafał Brodowski / Janów Lubelski / 01:04:58.

2. Michał Wolski / Janów Lubelski / 01:05:54.

3. Tomasz Połetek / Janów Lubelski / 01:15:11.

Dziękujemy uczestnikom i kibicom. Podziękowania kierujemy również do wszystkich, którzy udzielili nam wsparcia i umożliwili organizację zawodów, a byli to:

– Lubelskie Smakuj Życie, Z dumą wspieramy sport

– Gmina Janów Lubelski