Śladami Samarytan z Markowej

21 maja br. 40 osobowa delegacja klas 2 pod opieką ks. Tomasza Kopcia, p. Bożeny Janus, p. Józefa Wieleby i s. Tomaszy Jaroszkiewicz uczestniczyła w pielgrzymce do Markowej, miejsca męczeńskiej śmierci Józefa i Wiktorii Ulmów z ich siedmiorgiem dzieci.

Pierwszym odwiedzanym miejscem był cmentarz parafialny, na którym znajduję grób
w którym, przez lata byli pochowani członkowie zamordowanej Rodziny Ulmów. Podczas przygotowań do beatyfikacji, w czasie procesu kanonicznego doczesne szczątki po ekshumacji zostały przeniesione do kościoła parafialnego, gdzie  znajduje się ołtarz poświęcony zamordowanej Rodzinie Ulmów. Następnym odwiedzanym miejscem był kościół parafialny pod wezwaniem św. Doroty. Ks. Proboszcz Roman Chowaniec przybliżył zebranym w kościele historię życia i męczeńskiej śmierci Józefa, Wiktorii i ich dzieci. Następnie ks. Tomasz Kopeć odprawił Mszę św. w intencji młodzieży i ich rodzin.

Kolejnymi punktami były Muzeum pamięci Polaków ratujących  Żydów oraz Skansen upamiętniający obraz wsi z czasów początku XX wieku. Zarówno muzeum jak i skansen wywarły na wszystkich ogromne wrażenie i dostarczyły nowych informacji na temat życia, pracy i sytuacji Polaków ratujących Żydów.

Uczestniczący w wyjeździe mieli okazję chodzić po ziemi uświęconej męczeńską krwią  Rodziny Ulmów oraz zawierzyć swoje rodziny i ich sprawy wstawiennictwu Błogosławionych Samarytan z Markowej.

                                                           s. Tomasza Jaroszkiewicz