„Strażak na wodzie”, czyli szkolenie wodne dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP

Strażacy w mundurach wyjściowych są ozdobą wielu uroczystości, a w ubiorach specjalistycznych kojarzą się z akcjami gaśniczymi i ratowniczymi. W ich służbie wymagana jest specjalistyczna wiedza, zdolność do koncentracji i szybkiego działania oraz ponadprzeciętna sprawność fizyczna. W celu utrzymania kondycji wielu strażaków uprawia różne formy sportu i rekreacji, w tym wodnych. Niektóre jednostki PSP i OSP tworzą struktury ratownictwa wodnego.

Dla przygotowania kadr tej służby na Przystani Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” w Janowie Lubelskim od początku wakacji trwają szkolenia żeglarskie wstępne „Wiatr i woda – pierwsze spotkanie” dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP z Powiatu Janowskiego. Warto nadmienić, że od 2013 r. takie szkolenie ukończyło już ponad 300 osób.

Na zajęciach, najpierw jest pogadanka „wstęp do żeglarstwa”, szkolenie praktyczne wiązania węzłów i zapoznanie z zasadami bezpieczeństwa wodnego. Wtedy jest czas na wzajemną prezentację, co ułatwia prowadzenie późniejszej nauki. Daje też obraz stanu sportu szkolnego, gdzie rzadkością jest umiejętność pływania na sprzęcie wodnym a do wyjątków należy posiadanie karty pływackiej.

Już w kamizelkach ratowniczych przyswajają sobie umiejętności obsługi rzutki ratunkowej (rzut do koła ratunkowego), bezpieczny sposób wejścia do sprzętu (kajak, łódź wiosłowa) i wiosłowania: do przodu, do tyłu, skręty i zatrzymanie. Nowym doznaniem jest rejs łodzią żaglową. Po zaliczeniach, otrzymują certyfikaty – zaświadczenia o ukończeniu szkolenia. W zależności od ilości czasu, organizowane są zajęcia doskonalące i pływanie na czas: kajaki – jedynki i łódź wiosłowa – jedynki. Sprawdzianem oraz integracją poszczególnych MDP i kadry będzie spływ kajakowy rzeką Bukowa.

Dotychczas, zajęcia ukończyły MDP OSP: Janów Lubelski, Kocudza II, Wierzchowiska I i Potok Wielki. Zapowiedziały uczestnictwo MDP OSP: Modliborzyce i Stojeszyn. Jest zapytanie rodziców z Kawęczyna – Nowa Osada z Gminy Godziszów.

W organizacji zajęć współpracują: Ochotnicza Straż Pożarna w Janowie Lubelskim, OSP z Gmin Powiatu Janowskiego, Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Janowie Lubelskim, Klub Żeglarski „ZEFIR” w Janowie Lubelskim.

Zajęcia są realizowane w ramach projektu „Szkolenie wodne dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP z terenu Powiatu Janowskiego – 2024 r.” z dofinansowaniem Starostwa Powiatowego w Janowie Lubelskim.

Na zdjęciach – MDP OSP Wierzchowiska I.

Antoni Sydor – Komandor KŻ „ZEFIR”; foto: Jerzy Duda – OSP Wierzchowiska I