Stypendia sportowe na rok 2021 przyznane

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się dziś wideokonferencja, której tematem były stypendia sportowe Marszałka Województwa Lubelskiego
za osiągnięte wyniki w 2020 roku. Stypendium otrzyma 289 osób
(126 zawodniczek i 163 zawodników) z 53 klubów z regionu. Łączna kwota przyznanych stypendiów to ponad 866 tysięcy złotych.

W wideokonferencji uczestniczyli: marszałek Jarosław Stawiarski, stypendyści Wiktoria Kamela, zawodniczka MKS Cement-Gryf Chełm (zapasy), Szymon Trytek zawodnik KS Agros Zamość (podnoszenie ciężarów) oraz trenerzy, Andrzej Gaweł z KS Agros Zamość (sekcja podnoszenia ciężarów) i Dariusz Kucharski z MKS Cement-Gryf Chełm.

Głównym kryterium, które należało spełnić, aby ubiegać się o stypendium sportowe
to zdobycie miejsca medalowego w Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwach Świata, Mistrzostwach Europy lub Mistrzostwach Polski w kategoriach wiekowych sportu młodzieżowego – młodzieżowców, juniorów i juniorów młodszych (kadetów) oraz seniorów do 27 lat.

Cieszę się, że mamy kolejną grupę stypendystów. Sport to bardzo dobra inwestycja
w rozwój młodzieży, a ich sukcesy to także udana promocja naszego regionu
podkreślał Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

– Swoją historię z zapasami zaczęłam w wieku 10 lat. Ten sport daje mi wiele możliwości. Poznaję nowych ludzi oraz mogę zwiedzić wiele miejsc w kraju i zagranicąpowiedziała młoda zapaśniczka Wiktoria Kamela.

Dzięki stypendium będę mógł zakupić i wymienić elementy wyposażenia, które podczas intensywnych treningów szybko się zużywają dodał Szymon Trytka, który uprawia podnoszenie ciężarów w KS Agros Zamość.

Stypendia sportowe otrzyma 96 zawodników za osiągnięcia seniorskie,
53 za osiągnięcia w kategorii młodzieżowiec, 73 za osiągnięcia w kategorii wiekowej juniora oraz 64 juniorów młodszych (kadetów), reprezentujących 23 sporty olimpijskie
i paraolimpijskie: badminton, biegi narciarskie, boks, golf, karate WKF, kolarstwo szosowe, BMX i tandemowe, koszykówka, lekka atletyka, łucznictwo, piłka nożna, piłka ręczna, pływanie, podnoszenie ciężarów, siatkówka, siatkówka plażowa, taekwondo olimpijskie, tenis stołowy, tenis ziemny, wspinaczka sportowa – trójbój olimpijski oraz zapasy.

Największą liczbę miejsc medalowych, za które przyznano stypendium sportowe uzyskali zawodnicy:

• Klubu Uczelnianego AZS UMCS Lublin – 61,

• Lubelskiego Klubu Sportowego Głuchych „Spartan” – 38,

• Młodzieżowego Klubu Sportowego Cement Gryf Chełm – 20.

Największą ilość medali zdobyli zawodnicy reprezentujący pływanie – 60, lekką atletykę – 56 oraz zapasy – 44.

Stypendia sportowe Województwa Lubelskiego są przyznawane na podstawie Uchwały Nr XI/192/2019 Sejmiku Województwa Lubelskiego z dnia 14 listopada 2019 r. w sprawie zasad, trybu przyznawania
i pozbawiania oraz rodzajów i wysokości stypendiów sportowych i nagród Województwa Lubelskiego za osiągnięte wyniki sportowe oraz wyróżnień dla osób wyróżniających się osiągnięciami w działalności sportowej (Dz. Urz. Woj. Lubelskiego poz. 6548).

Warunki, które należy łącznie spełnić aby otrzymać stypendium sportowe to:

1) w roku poprzedzającym przyznanie stypendium osiągnięcie jednego z poniższych wyników sportowych:

• zajęcie miejsca 1-8 w igrzyskach olimpijskich/ igrzyskach paraolimpijskich;
  • zajęcie miejsca 1-3 w igrzyskach głuchych w sportach i konkurencjach objętych programem igrzysk olimpijskich/igrzysk paraolimpijskich;
  • zajęcie miejsca 1-3 w światowych igrzyskach olimpiad specjalnych w sportach
  • zajęcie miejsca 1-3 w Mistrzostwach Świata seniorów, młodzieżowców, juniorów, juniorów młodszych (kadetów) w sportach i konkurencjach objętych programem igrzysk olimpijskich/igrzysk paraolimpijskich;
  • zajęcie miejsca 1-3 w Mistrzostwach Europy seniorów, młodzieżowców, juniorów, juniorów młodszych (kadetów) w sportach i konkurencjach objętych programem igrzysk olimpijskich/igrzysk paraolimpijskich;
  • zajęcie miejsca 1-3 w Mistrzostwach Polski seniorów, młodzieżowców, juniorów, juniorów młodszych (kadetów) w sportach i konkurencjach objętych programem igrzysk olimpijskich/igrzysk paraolimpijskich.

2) w chwili osiągnięcia wyniku sportowego nieukończony 27 rok życia;

3) uprawianie sportu i konkurencji objętych programem igrzysk olimpijskich/igrzysk paraolimpijskich;

4) pisemne zobowiązanie do realizacji przedłożonego programu przygotowań oraz do udziału
w zawodach głównych roku w okresie pobierania stypendium;

5) zamieszkiwanie na terenie województwa lubelskiego;

6) na dzień składania wniosku reprezentowanie województwa lubelskiego.

Stypendium będzie wypłacane w trzech transzach:

• za miesiące: kwiecień, maj, czerwiec – do 15 czerwca 2021r.,
  • za miesiące: lipiec, sierpień, wrzesień – do 15 września 2021r.
  • za miesiące: październik, listopad, grudzień – do 15 grudnia 2021r.

Kwoty stypendium sportowego w zależności od kategorii wiekowej osiągniętego wyniku sportowego

Liczba stypendystów w podziale na uprawiane sporty:

• Badminton – 1
  • Zapasy – 44

Największe osiągnięcia rangi międzynarodowej

Liczba złotych, srebrnych i brązowych medalistów Mistrzostw Polski

Liczba stypendystów w podziale na poszczególne kluby

L.p.KlubLiczba stypendystów
1.ASB Hetman Zamość2