Tata na urlopie ojcowskim

          Wielu mężczyzn korzysta z urlopu na opiekę nad dzieckiem przeznaczonego specjalnie dla nich, czyli urlopu ojcowskiego. Znacznie rzadziej biorą urlop rodzicielski, który – jak sama nazwa wskazuje – jest dla obojga rodziców.

          Po narodzinach dziecka rodzice mogą skorzystać z kilku urlopów: macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego. Osoba ubezpieczona w ZUS dostaje w tym czasie zasiłek macierzyński. Warto pamiętać, że z każdego z tych urlopów może skorzystać tata dziecka.

              Urlop ojcowski – tylko dla taty

           Urlop ojcowski jest wyłącznie dla mężczyzn. Nie można go oddać mamie dziecka. Trwa dwa tygodnie, które można wykorzystać jednorazowo albo podzielić na dwie równe części. Ważne, żeby zdążyć z urlopem do ukończenia przez dziecko 24 miesięcy życia. Później przepada.

            Oddział ZUS w Biłgoraju od stycznia do kwietnia tego roku wypłacał zasiłek za urlop ojcowski 723 mężczyznom. W skali kraju było ich prawie 61,4 tys.

             Urlop macierzyński – czasami dla taty

          20-tygodniowy urlop macierzyński należy się przede wszystkim ubezpieczonej mamie dziecka. Ale w wyjątkowych okolicznościach może go przejąć tata. Po pierwszych 14 tygodniach urlopu mama ma prawo wrócić do pracy, jeśli pozostałą część macierzyńskiego przejmie ubezpieczony ojciec. Mężczyzna może opiekować się dzieckiem na macierzyńskim również w innych sytuacjach: gdy mama dziecka trafi do szpitala albo jest niepełnosprawna w stopniu znacznym. Może przejąć macierzyński również wtedy, gdy mama porzuci dziecko lub umrze.

           Z danych Oddziału ZUS w Biłgoraju wynika, że od stycznia do kwietnia tego roku w regionie na każde 100 osób korzystających z urlopu macierzyńskiego przypadało w przybliżeniu dwóch mężczyzn (45 panów, 2 259 pań). W całej Polsce w tym czasie z urlopu macierzyńskiego korzystało prawie 3,9 tys. mężczyzn.

             Urlop rodzicielski – rodzice decydują

           Urlop rodzicielski jest w takim samym stopniu dla mamy, jak i dla taty. Trwa 32 tygodnie, gdy urodzi się jedno dziecko. Urlop można dzielić na wiele sposobów. Rodzice mogą z niego korzystać równocześnie – wtedy oboje są z dzieckiem przez 16 tygodni. Albo mogą być na urlopie na zmianę, wtedy 32 tygodnie dzielą na maksymalnie cztery części.

            Mimo że urlop rodzicielski jest tak elastyczny, to nadal idą na niego głównie kobiety. W Oddziale ZUS w Biłgoraju na 2 773 osoby korzystające z urlopu od stycznia do kwietnia zaledwie 16 to byli mężczyźni. W skali Polski z urlopu rodzicielskiego korzystało w tym okresie 1,9 tys. panów.

Małgorzata Korba

rzecznik ZUS w województwie lubelskim