Terytorialsi wspierają Narodowy Program Szczepień

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają personel medyczny w kilkudziesięciu punktach szczepień w województwie lubelskim. Od środy pomagają również w nowo otwartym Punkcie Szczepień Powszechnych w hali lodowiska Icemania w Lublinie.

Każdego dnia w działania przeciwkryzysowe w walce z pandemią na terenie całego województwa lubelskiego zaangażowanych jest ok. 450 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W obecnej fazie prowadzonej przez żołnierzy WOT operacji pk. „Trwała Odporność”, jednym z priorytetów jest wsparcie Punktów Szczepień Powszechnych. Do tych działań codziennie kierowanych jest ok. 40 żołnierzy 2 LBOT, którzy aktualnie wspierają 28 punktów szczepień w naszym regionie, w tym 20 punktów powszechnych.

W dniu 5 maja br., kilkunastu żołnierzy 21 batalionu lekkiej piechoty z Lublina zostało skierowanych do wparcia nowo otwartego Punktu Szczepień Powszechnych w hali lodowiska Icemania w Lublinie. Terytorialsi zajmują się, m.in. kierowaniem ruchem w punkcie, udzielają pomocy przy wypełnianiu ankiet oraz prowadzą monitoring zdrowia osób już zaszczepionych.

Terytorialsi aktywnie włączyli się również w akcję „Zaszczep się w majówkę” prowadzoną w mobilnym punkcie szczepień na lubelskim Placu Zamkowym. Ich zadania polegały na dbaniu o bezpieczeństwo i dystans osób oczekujących na szczepienie.

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej od początku jest zaangażowana we wsparcie programu szczepień populacyjnych. Zadania żołnierzy WOT skupiają się głównie na zapewnieniu transportu do punktów szczepień, dowozu cywilnych zespołów medycznych do osób z ograniczoną mobilinością oraz pomocy w rejestracji.

W szczepieniach przeciw Covid-19 żołnierze 2 LBOT pomagają także seniorom. Przypomnijmy, w Dowództwie WOT pod bezpłatnym numerem telefonu 800 100 115 funkcjonuje infolinia za pośrednictwem, której można zgłaszać potrzebę pomocy, m.in. dowóz na miejsce szczepienia. Z tej formy wsparcia w województwie lubelskim skorzystało już blisko 80 seniorów, w tym 32 kombatantów, weteranów oraz ich rodziny.

kpt. Damian STANULA
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
tel. 261 182 803
tel. kom. 725 880 174
email: d.stanula@ron.mil.pl