21. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek odbył się w dniach 8-15 maja pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”.
Dlaczego taki tytuł akcji? Biblioteka, to przestrzeń, która jest dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku, umiejętności czy preferencji czytelniczych. To miejsce bogatych doświadczeń kulturalnych nie ograniczających się do tradycyjnych książek, promujące różnorodność czytania włączając w to: audiobooki, e-booki, gry edukacyjne, podcasty, platformy edukacyjne on-line oraz inne niestandardowe formy pracy czytelniczej.
ydzień Bibliotek to czas, aby w sposób interesujący realizować programy promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza, zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. W świecie wirtualnej rzeczywistości, w świecie sztucznej inteligencji biblioteka jawi się jako miejsce, w którym możemy wykorzystywać najnowsze technologie. Ale to również miejsce, w którym możemy dowiedzieć się więcej o ochronie praw intelektualnych -patentach i prawach autorskich.
W ramach Tygodnia Bibliotek biblioteka w mediach społecznościowych (FB ) przedstawiała filmiki z najpiękniejszymi wierszami z dzieciństwa. Te uniwersalne, ponadczasowe teksty od dziesięcioleci towarzyszą dorastaniu kolejnych pokoleń. Wszyscy je znają i kochają. Wiersze te, mimo upływu lat, nie tracą na wartości, nadal uczą i bawią nie tylko najmłodszych czytelników.
Wiersze czytały (m. in.) dzieci, kącik recytatorski wypełniły wiersze L. J. Kerna, M. Konopnickiej, D. Wawiłow. Poetyckie rymowanki recytowali (m. in.): p. Urszula Pachuta, wiceprezes Stowarzyszenia Kobiet Powiatu Janowskiego brawurowe wykonanie „Ptasiego radio” J. Tuwima, p. Justyna Flis, dyrektor Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim – „Tańcowała igła z nitką”; „Dyzio marzyciel” zinterpretowała Iwona Kramska, pracownik Ohp GW Janów Lubelsk, p. Katarzyna Lachawiec – „Kłamczuchę”, uczniowie kl. III Trzyletniej Szkoły Branżowej I Stopnia w Janowie Lubelskim zaprezentowali dwa wierszyki Stanisława Jachowicza: „Staś na spodniach zrobił plamę” i „Zaradź złemu zawczasu”.
W czasie Tygodnia Bibliotek przeprowadzone zostały zajęcia biblioteczne w klasach: pierwszych a, c, d, e PSP z OI w Janowie Lub. i grupie „Wiewiórek” sześciolatków miejscowego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego.
Były to prawdziwe podróże po krainie bajek i baśni. Wspólnie z dziećmi przypominaliśmy sobie najpiękniejsze bajki i baśnie, prowadziliśmy interesujące rozmowy na temat przygód ulubionych bohaterów literackich i czytania w ogóle.
Z „tajemniczego kuferka” wybieraliśmy przedmioty odgadując z jakiej bajki pochodzi wybrany rekwizyt. Wykorzystywaliśmy zdolności teatralne i artystyczne dzieci wykonując scenki teatralne do wybranych fragmentów utworów literackich. Z artystycznych dziecięcych kresek powstawały fantastyczne „portrety” bohaterów dziecięcej literatury a także zdań niedokończonych: „Lubimy czytać, bo….”; „W bibliotece jest…”: „Moja ulubiona lektura …” i „Życzenia dla bibliotekarzy…”.
Pięknie dziękujemy za wykonaną śliczną laurkę i życzenia dla bibliotekarzy podpisane własnoręcznie przez każde dziecko z klasy.
Zakończyliśmy bogato zaplanowany Tydzień Bibliotek przypominając i jednocześnie zachęcając wszystkich do udziału w kolejnych zbliżających się ogólnopolskich akcjach bibliotecznych: „Czytanie na Polanie” (1 maja – 21 czerwca) i XXIII. Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (1-7 czerwca).
Cel w/w akcji ma wspólny mianownik: promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zwrócenie uwagi na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, zachęcenie do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu, i wreszcie integracja środowiska lokalnego.
Polecamy i zapraszamy, pracownicy Biblioteki Pedagogicznej
Tekst i fot., pracownicy Biblioteki Pedagogicznej