W Paryżu i w Disneylandzie

W dniach 27.03-01.04. 2023 r. uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Francji.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od piwnic szampana w Épernay, gdzie dokładnie poznaliśmy historię francuskiego trunku. Następnie udaliśmy się na spacer po mieście Reims. Zobaczyliśmy m.in. katedrę koronacyjną królów francuskich – kościół Notre Dame, Plac Królewski oraz Plac Forum. Po owocnym dniu zjedliśmy obiadokolację
i udaliśmy się do hotelu pod Paryżem, gdzie, odpoczywając, planowaliśmy już następny dzień. 
Wczesnym rankiem wyruszyliśmy w kierunku Paryża. Podczas podróży pilot zadbał o to, abyśmy jak najdokładniej poznali historię tego miasta. Zatrzymaliśmy się pod Wieżą Eiffla z nadzieją, że uda nam się dostać na sam jej szczyt. Nasze życzenie się spełniło i po długim oczekiwaniu w kolejce udało nam się dostać na najwyższy poziom tej popularnej atrakcji, skąd mogliśmy podziwiać najcudowniejsze widoki. Kilka godzin później, udaliśmy się w rejs statkiem po Sekwanie, podczas którego mogliśmy zachwycać się architekturą Paryża. Po zjedzeniu obiadokolacji kontynuowaliśmy zwiedzanie. Naszym kolejnym celem była malownicza dzielnica na wzgórzu- Montmartre. Mogliśmy tam podziwiać bazylikę Sacré Coeur, Plac du Tertre, Moulin Rouge czy Plac Pigalle. Na koniec dnia zobaczyliśmy jeszcze paryską dzielnicę biznesu- La Défense. Wieczorem, pełni wrażeń, wróciliśmy do naszego hotelu.

W czwartek kontynuowaliśmy przygodę z Paryżem. Zaczęliśmy od zwiedzania muzeum perfum Fragonard, następnie zobaczyliśmy gmach Opery Garnier i Plac Vendôme. Pospacerowaliśmy po Ogrodach Tuilleries i udaliśmy się do Luwru. Mogliśmy tam zobaczyć najwspanialsze dzieła sztuki, takie jak: Mona Lisa, Wenus z Milo czy Nike
z Samotraki. Po niepowtarzalnej lekcji historii sztuki pojechaliśmy metrem na obiadokolację, po której kontynuowaliśmy nasz paryski spacer. Zobaczyliśmy Katedrę Notre-Dame, Conciergerie, Sainte-Chapelle czy muzeum sztuki nowoczesnej- Centrum Pompidou. Następnie udaliśmy się na Pola Elizejskie, gdzie mogliśmy podziwiać Łuk Triumfalny.

Ostatniego dnia pojechaliśmy do parku rozrywki Disneyland Paris, gdzie mieliśmy okazję poszaleć w dwóch częściach tematycznych: Disneyland Park i Walt Disney Studio. Mogliśmy podziwiać kultowe postacie z animacji Disneya, zobaczyć, co kryje się w Zamku Śpiącej Królewny. Chętnie  jeździliśmy się na rollercoasterach: Star Wars, Wielka Góra Grzmotów, przeżyliśmy horror w Domu Strachu i w Wieży Terroru Strefy Mroku, wczuliśmy się postać Szczurka- głównego bohatera filmu Ratatouille i zobaczyliśmy jeszcze wiele niesamowitych atrakcji. Po udanej zabawie wsiedliśmy do naszego autobusu i wyruszyliśmy do domu.

Wycieczka była bardzo udana, mogliśmy poznać historię Francji, zobaczyć kulturę tego kraju, porozmawiać po francusku. Nasi opiekunowie oraz pilot wycieczki cierpliwie uczyli tych, którzy nie znali francuskiego, podstawowych francuskich zwrotów, takich jak bonjour, au revoir, merci beaucoup, s’il vous plaît, czy un steak très bien cuitJ, których mogliśmy użyć na terytorium Francji.

Bardzo dziękujemy naszym opiekunom, a szczególnie pani profesor Grażynie Kras oraz panu pilotowi wycieczki za możliwość uczestniczenia w tej niesamowitej podróży, którą na pewno będziemy pamiętać do końca życia.

Emilia Kędrak kl. 1d