W setną rocznicę śmierci pisarki, złożyli kwiaty na grobie Gabrieli Zapolskiej na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie

W trzeci weekend września, 30-osobowa delegacja nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Janowie i Zespołu Szkół Technicznych odwiedziła Lwów na Ukrainie.

Jednym z elementów programu dwudniowej wycieczki było „Narodowe Czytanie” dzieł Gabrieli Zapolskiej w setną rocznicę śmierci pisarki i złożenie kwiatów na Cmentarzu Łyczakowskim na grobie „Gabryeli Zapolskiej z Korwin – Piotrowskich Janowskiej, urodzonej w Kiwircach na Wołyniu w 1859 roku, zmarłej we Lwowie 1921 roku”.

Polacy zwiedzili m.in. Cmentarz Łyczakowski (z jego najważniejszą częścią – Cmentarzem Orląt Lwowskich), Wgórza Wuleckie – miejsce mordu profesorów lwowskich uczelni, rozstrzelanych przez Niemców w lipcu 1941 roku, Katedrę Łacińską, zbudowaną na polecenie Kazimierza III Wielkiego i jeden z najpiękniejszych budynków na świecie – Operę Lwowską.

Zobaczyli urokliwe zaułki, uliczki, podwórka, kamienice i budowle, nadgryzione zębem czasu, niegdyś polskie… – Ukraińskie, ale na swój sposób nadal polskie… – podkreśla Józef Wieleba – organizator przedsięwzięcia, który na Ukrainę patrzył i patrzy przez pryzmat polskiego Lwowa…

Na pierwszym zdjęciu (od lewej): Iwona Pająk – Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych, Władysław Sowa – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Chrzanowie, Członek Zarządu Powiatu, Józef Wieleba – Członek Zarządu Powiatu, nauczyciel ZST.

Alina Boś; foto: I. i M. Pająk